Jak nemít »křečáky«... jako Lindsay Lohan!
Křečové žíly neboli onemocnění žil dolních končetin, tzv. varixy, je civilizační choroba, která se nevyhýbá ani slavným jménům. Hyzdí i nohy herečky Lindsay Lohan (26), jak dokládají nedávno uveřejněné snímky.
Mimochodem, podle statistik trápí každého druhého Čecha nad 60 let, už mezi osmnáctiletými je má ale každý desátý. Jak lze tomuto onemocnění předcházet, vysvětlil Nedělnímu Aha! pražský internista MUDr. Bohumil Ždichynec, CSc.
Proč vznikají?
Žilní výdutě (městky, křečové žíly, varixy) dělíme podle příčiny vzniku na primární a sekundární. V případě primárních varixů jsou nápadné vlivy dědičnosti. Majíli varixy oba rodiče, potom lze očekávat, že jejich dcery budou postiženy se 75% a synové s 60% pravděpodobností. Ke zhoršení onemocnění může vést dlouhé stání, těhotenství, obezita apod.
Sekundární varixy vznikají jako následek hluboké žilní trombózy (tj. uzávěru hlubokých žil krevní sraženinou), kdy následně dochází k poškození systému napomáhajícího odvádění krve z dolních končetin, rozvíjí se tzv. žilní nedostatečnost.
Prevence ve stravě
Strava by měla být bohatá na vitaminy a mikroelementy – hořčík, koenzym Q10, vitamin E, vitamin B6, kyselinu listovou, selen, chrom, vitamin B12, ale s omezením kuchyňské soli, s převahou potravin rostlinného původu. Prokardin s přítomným mléčnanem hořečnatým je významným protikřečovým faktorem.
Navíc silné antioxidanty chrání buněčnou výstelku cév před škodlivými účinky volných radikálů a předčasným stárnutím. Tekutin raději více – dospělý člověk potřebuje minimálně 2 litry, u lidí s dědičnou dispozicí nebo již vyvinutými varixy jsou vhodné středně mineralizované minerální vody se zvýšeným obsahem magnézia a zároveň nižším obsahem sodíku.
Bandáž, nebo operace?
Je neradikálním řešením varixů, když se kompresivní léčbou (bandáž, elastické punčochy) a režimem (cvičení, vyvarování se delšího sezení nebo stání na místě) zpomaluje další rozvoj varixů a částečně se předchází možným komplikacím.
Tento postup se volí v případech, kdy pacient nechce nebo nemůže podstoupit operaci nebo sklerotizaci, nebo když tato léčba není technicky možná (např. neprůchodné hluboké žíly po prodělané trombóze).
Praktické rady, jak jim předcházet
● Dlouhé stání nebo sezení škodí. Vsedě nepřekládejte nohy křížem; pokud dlouho stojíte, přeneste váhu na vnější kraj plosky, abyste snížili únavu svalů nohou.
● Choďte hodně pěšky.
● Nenoste těsný oděv ani těsné boty, kalhoty raději volnější a bez pásku.
● Máteli nohy ve zvýšené poloze, brání to městnání krve v žilách.
● Sprchujte dolní končetiny střídavě v teplejší a studené vodě (3 min.).
● Snižte nadváhu, přebytečná kila mohou tlačit na žíly.
● Střídavě dávejte chodidlo na špičku – na patu (15x).