Doktoři z Bulovky: Odstranili neoperovatelný nádor plic! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 21. ledna 2022

Svátek slaví Běla, zítra Slavomír

Doktoři z Bulovky: Odstranili neoperovatelný nádor plic!

Fotografie
Fotografie (internal)

Zhoubný nádor plic, který byl dosud běžně používanými metodami neoperovatelný, dokázali pacientovi odstranit lékaři Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze. Jako první v Česku a zřejmě i na světě využili metodu tzv. ireverzibilní elektroporatizace.

Při operaci se nádor přímo neodstraňuje, ale je vystaven elektrickému poli, buňky následně odumírají a postupně mizí.

„Elektrické pole v podstatě obalí nádor a způsobí asi po 10 minutách nezvratné porušení buněčných membrán. Při výkonu nejsou poškozeny cévy, nervy, mízovod v okolí nádoru. Operace je tak téměř bezkrevná a miniinvazivní,“ popsal doc. MUDr. Jan Fanta, přednosta chirurgické kliniky nemocnice.

Metoda byla úspěšně vyzkoušena v červenci u pacientů s nádory jater a slinivky břišní ve fakultních nemocnicích v Praze a v Plzni. „Jedná se o alternativní způsob léčby zhoubných nádorů, který zatím zůstává rezervovaný jen pro vybrané pacienty. Metoda se nicméně jeví jako nadějná,“ konstatoval docent Jan Fanta.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.