Státní maturity pro mě skončily fiaskem. Ale co teď? Poradíme Vám, jak na to

Ti, co neuspěli u státních maturit, teď musí řešit co dál. Nestihnou totiž nastoupit na státní VŠ a hrozí, že je to bude stát spoustu peněz. Přijdou totiž o statut studenta. Kromě studentských výhod, jako jsou slevy, přijdou i o nárok na státem hrazené zdravotní pojištění. Co s tím?
Téměř 20 % studentů letos neuspělo u státních maturit. Opravné termíny jsou až v září. I když uspějí, na vysoké školy - zvláště ty státní - se už letos nedostanou. Takže na rok do práce a pak se ke studiu vrátit? Nebo jít na soukromou vysokou školu, která je často velmi drahá? Řešením mohou být tzv. nulté ročníky. Jde o studium, které odborně připraví i na velmi náročná přijímací řízení prestižních oborů státních vysokých škol. Jen některé však řeší i otázku zdravotního pojištění.
Nulté ročníky jsou studiem v rámci programu celoživotního vzdělávání, u kterého nárok na státem hrazené pojištění běžně nevyplývá. Vstříc studentům ale vyšli například ve vzdělávacím centru AZ smart. „V případě, že studenti zkombinují odbornou přípravu na VŠ v rámci nultého ročníku s naší akreditovanou výukou angličtiny, nepřijdou o statut studenta ani o studentské výhody, a to včetně zdravotního pojištění,“ vysvětluje Martin Vaněk, ředitel vzdělávacího centra AZ smart. Úspěšnost přijetí na vysoké školy je třeba právě u absolventů nultých ročníků vzdělávacího centra AZ smart až 93 %.
Takovou kombinací výuky jazyků tedy pokračujete dál ve studiu, nepřijdete tak o státem hrazenézdravotní příspěvky na pojištění a zároveň zvýšíte svou šanci přijetí na státní vysokou školu, kde pak studujete zdarma.