Pohřeb Eduarda Janoty! Miroslav Kalousek nad rakví: Edo, odpusť mi! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 21. ledna 2022

Svátek slaví Běla, zítra Slavomír

Pohřeb Eduarda Janoty! Miroslav Kalousek nad rakví: Edo, odpusť mi!

Eduarda Janotu naposledy doprovázely stovky lidí...
Eduarda Janotu naposledy doprovázely stovky lidí... (Aha! – Petr Novotný)

Stovky lidí se včera dopoledne přišly rozloučit s exministrem financí Eduardem Janotou (†59), který minulý pátek zemřel uprostřed hry na tenisovém kurtu na zástavu srdce.

Poslední sbohem v plné katedrále svatého Víta na Pražském hradě trvalo téměř hodinu a půl. Smuteční řeč měl i nynější ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), Janotův velký kamarád.

Za svoji netrpělivost, náladovost, i za to, že ho kdysi zatáhl do vlády... Kalousek v projevu omluvami rozhodně nešetřil. „Jako bych tě slyšel, jak mi říkáš: Vykašli se na svoje politický projevy a pojď se hádat o číslech,“ adresoval nalomeným hlasem Janotovi.

Připomněl i to, jak mu drze nedal šanci odmítnout, aby šel do vlády, protože nikdo lepší pro tuto práci nebyl. „Teď odcházíš a já ti možná stejně drze řeknu – nemáš šanci. Budeš tady každodenně přítomen v myšlenkách i srdcích... Děkuji a odpusť. A přimluv se tam za nás. Ať nám dá Pánbůh sílu žít tak, jako jsi žil ty. Sbohem, kamaráde,“ hlesl Kalousek a poklonil se k rakvi.

Obřad plný vzácných hostů

Ve svatovítské katedrále včera nechyběl snad žádný významný současný politik. Janotově manželce Haně (59) i jeho synům Vojtěchovi a Tomášovi kondoloval současný premiér Petr Nečas (ODS), ale i představitelé vlád minulých, bývalí ministři financí...

Dorazil také expremiér Miloš Zeman. Pietní akce se zúčastnili i umělci, třeba Karel Vágner, či sportovci, mimo jiné hokejový trenér Alois Hadamczik. Zádušní mši sloužila hlava českých katolíků arcibiskup Dominik Duka, který chybně mluvil o loučení s ministrem.

Smuteční průvod s rakví Eduarda Janoty opustil katedrálu za dlouhého vyzvánění zvonů a blýskání fotoaparátů. U průjezdu mezi nádvořími na rakev čekal pohřební vůz…

Janota: 30 let na ministerstvu

Šéfové fi nancí se střídali, prakticky každý však pracoval s materiály od Janoty. Traduje se, že nikdo jiný se v rozpočtu nevyznal tak jako on. Na ministerstvu totiž pracoval třicet let. Od 90. let byl ředitelem odboru státního rozpočtu, v srpnu 1999 se stal náměstkem ministra financí.

Když se uvažovalo, kdo resort povede v úřednické vládě Jana Fischera, padlo Janotovo jméno. Nejdřív se mu do toho nechtělo, pak ho ale Miroslav Kalousek přesvědčil...Přečtěte si
bobosa
28. 5. 2011 • 20:48

Nemel jsem jej nikdy rad... za zdrazovani a zvedani dph vdecime jen jemu....

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.