Tak se líhne krása... aneb Víte, že čerstvě narozený motýl musí alespoň dvě hodiny schnout? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 30. září 2022

Svátek slaví Jeroným, zítra Igor

Tak se líhne krása... aneb Víte, že čerstvě narozený motýl musí alespoň dvě hodiny schnout?

Motýl právě vyklouzl z kukly. Je vlhký, »pomačkaný« a příbuzného, co se vylíhl již před hodinou (vlevo), připomíná jen vzdáleně.
Motýl právě vyklouzl z kukly. Je vlhký, »pomačkaný« a příbuzného, co se vylíhl již před hodinou (vlevo), připomíná jen vzdáleně. (Aha! – Martin Přibyl)

Tisíce motýlů se právě líhnou v pražské botanické zahradě. Kukly, které dorazily z anglického Stratfordu nad Avonou, před očima návštěvníků pukají. Lidé se v tropickém skleníku Fata Morgana procházejí přímo mezi pestrobarevnými roji. Málokdo ale ví, že motýl, který se osvobodí z kukly, je mokrý a musí dvě hodiny schnout.

Deník Aha! sledoval ostruháka velkého. Od chvíle, kdy vyklouzl z kukly, mu to trvalo hodinu a tři čtvrtě, než dokázal vypnout křídla a odletět. „Motýl vyleze z kukly pomačkaný a vlhký. Pak musí do křídel napustit lymfu a nechat je na vzduchu vytvrdnout. Zbývající tekutinu z těla vypustí,“ vysvětluje mluvčí botanické zahrady Marcela Uhlíková.

Motýli, které můžete v botanické zahradě vidět, pocházejí především z Afriky, Kanárských ostrovů, Filipín, Thajska, Malajsie, Střední a Jižní Ameriky. Krmí se měkkými banány a melouny, které jim však prý občas ujídají nenechaví návštěvníci. Motýlí výstava trvá až do 1. května a za lístek dáte 120 korun.Autor:  ryc

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.