Rozhovor s komisařkou: Sčítání byla šikana! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. dubna 2024

Svátek slaví Marek, zítra Oto

Rozhovor s komisařkou: Sčítání byla šikana!

Sčítací komisařka souhlasila s rozhovorem jen za podmínky, že neuvedeme její jméno a na fotografi i jí nebude vidět do tváře.
Sčítací komisařka souhlasila s rozhovorem jen za podmínky, že neuvedeme její jméno a na fotografi i jí nebude vidět do tváře. (foto Aha! – Karel Kopáč)

Deníku Aha! se podařilo získat zpověď jedné z komisařek, která roznášela sčítací archy. Zaměstnankyně České pošty se rozhodla pod zárukou anonymity, protože jinak by jí hrozila výpověď, odtajnit některé šokující okolnosti, za kterých sčítání probíhalo!

Proč jste se rozhodla promluvit do médií?

„Dlouho jsem to zvažovala, protože máme naprostý zákaz komunikace pod podmínkou pokuty nebo vyhazovu. Podmínky, za nichž sčítání probíhalo, byly ale tak otřesné, veřejnost má právo vědět, o čem celé sčítání vůbec bylo.“

V čem byl podle vás největší problém?

„Špatné bylo už plánování na začátku akce. Jako zaměstnanci České pošty jsme dostali rozkaz, že se sčítání musíme zúčastnit. Kdo by prý nechtěl, bude zařazen na černou listinu, tedy na seznam lidí, kteří budou v dohledné době vyhozeni. Ze strachu jsem to podepsala.

Také jsem si myslela, že si něco přivydělám. Ve smlouvě byla částka asi 11 tisíc za celou brigádu. Prošli jsme krátkým školením, kde nám byl promítnut instruktážní film s herečkou, která hrála sčítací komisařku. To bylo vše. Nevěděli jsme, jak vyplnit formuláře, jak lidi oslovovat, nic.“

Kolik jste měla na starosti domácností?

„Byl to kus problémového sídliště. Na ochranu jsem dostala lahvičku s pepřovým sprejem, to bylo vše. Nikdo se mnou nesměl chodit, nikdo mě nesměl doprovázet. Přísné instrukce nařizovaly procházet dům odzdola nahoru a byl zákaz používání výtahu.“

Zažila jste nějaký konflikt, kdy by vám ochranka pomohla?

„Naštěstí ne, ale zažila jsem, že v panelákovém bytě 3+1 bylo téměř třicet Vietnamců, z nichž česky mluvili jen dva, a ještě špatně. Nechápali, na co papíry jsou. Jsem přesvědčená, že je nedokážou vyplnit, natož odevzdat. V romských domech mě zase měli za exekutora, naráz se zabouchly všechny dveře a všichni dělali, že nejsou doma. Přestože jsme nemohli mít ochranku, do určitých oblastí s námi chodil romský aktivista. Měli jsme letáček se základními instrukcemi v češtině, angličtině a ruštině. Ale v bytě byli třeba Mongolové. Jak jim vysvětlíte, co po nich chcete?“

Sčítali jste i bezdomovce?

„Ne, ale na školení nám řekli, že když při pochůzce narazíme na bezdomovce, máme mu do ruky vrazit nevyplněný formulář. I kdyby ležel namol ve škarpě u silnice, neměli jsme ho překračovat, ale předat mu formulář.“

Hrozily vám nějaké sankce?

„Za ztrátu jediného formuláře dostal komisař pokutu 10 tisíc korun. Za ztrátu průkazu komisaře byla pokuta 50 tisíc korun. Brašna s formuláři bylo takové démonizované tajemství, nikdo se jí nesměl dotknout, její ztráta nepřicházela v úvahu. Vím o případu z jiného města, kdy se kolegyně při pochůzce zranila na noze a nemohla se hýbat. Musela zavolat motorizovanou jednotku z pošty, aby si převzala formuláře, a teprve pak si směla zavolat záchranku.“

Lidé si stěžovali, že se formuláře nedostaly k lidem včas, nebo že komisaři vůbec nepřišli.

„Komisaři za to v drtivé většině nemohli. Samotné se mi stalo, že jsem měla dostat předtištěné sčítací archy, ale protože nefungovaly počítače, tak se nevytiskly. Když pak přišel komisař druhý den k lidem, nebyli doma, protože nás čekali den předtím.“

Jaký byl vlastně váš pracovní den?

„Jako zaměstnankyně pošty jsem vstávala po páté a chodila do práce na šestou. Ve čtyři jsem skončila svoji práci a v pět jsem vyrazila do terénu rozdávat či vybírat formuláře. Končila jsem obvykle po deváté hodině a výkazy a papíry jsem musela zanést na poštu. Než se vyplnily doklady a podobně, bylo deset. Domů jsem se dostala po jedenácté, do postele ve dvanáct. A ráno znovu.“

Co se dělo s formuláři pak?

„Formuláře se na poště třídily, aby je mohli dostat statistici. Ti, co nešli například kvůli věku do terénu, pracovali tam. Viděla jsem spacáky na zemi, protože tito lidé přespávali na poště. Bylo to tak vyčerpávající, že to slabší nátury nevydržely. Vím o případu, kdy jedna starší paní dostala přímo u počítače mrtvici.“

Jak na vás reagovali obyčejní lidé?

„Někteří byli otrávení, že to musejí podstoupit, jiní byli vystrašení desetitisícovou pokutou. Pak byla sorta lidí, kteří vysloveně trvali na tom, že jim komisař musí přinést formuláře, takže u jednoho pána jsem byla dokonce pětkrát, než jsem ho zastihla doma. V jednom vchodě, kde bydleli hlavně starší lidé, mě domovnice prošacovala a musela jsem jí ukázat úplně všechny náležitosti. To bylo zrovna v době, kdy se objevili falešní komisaři. Většina lidí ale byla smířlivá a chápala, že ani my to nemáme lehké.“

Co na to Česká pošta

Na položené otázky k rozhovoru se sčítací komisařkou odpovídala Mgr. Marta Selicharová, tisková mluvčí z odboru komunikace České pošty.

Je možné, že jednotliví pracovníci České pošty byli do Sčítání lidu domů a bytů 2011 nuceni pod nátlakem výpovědi?

S pracovníky byla uzavřena dohoda o provedení práce, kterou mohli nebo nemuseli uzavřít. Nuceni pod nátlakem nebyli.

Je možné, že za ztrátu jediného sčítacího formuláře hrozila komisaři pokuta ve výši 10 tisíc korun?

Za ztrátu sčítacího formuláře hrozí správní řízení podle paragrafu 26 zákona o sčítání lidu 296/2009 Sb., ve správním řízení může být udělena správní pokuta až do výše 100 000 Kč.

A za ztrátu průkazu sčítacího komisaře 50 tisíc korun?

Tato informace není pravdivá.

Je možné, že sčítacím komisařům nebude vyplacena celá částka, která byla uvedena ve smlouvě s nimi? Že to bude jen 60 procent?

Za podstatné porušení kvality skutečně komisař může být postižen odnětím variabilní složky.

Je možné, že sčítací komisaři měli zakázáno používat výtah a měli instrukce k procházení panelových domů od zdola nahoru?

Toto není pravda, v instrukcích byly uvedeny postupy jak přidělovat ve sčítacích formulářích číslo bytu, od zdola nahoru, to nemá nic společného s používáním výtahu.

Je možné, že sčítací komisaři pokud při pochůzce narazí na bezdomovce, tak mu měli předat nevyplněný dotazník?

Komisař pokud narazil při pochůzce na bezdomovce, tak s ním měl vyplnit sčítací list osoby.

Je možné, že pracovníci České pošty, kteří manipulovali se sčítacími formuláři na poštách byli v práci tak dlouho, že se jim nevyplácelo chodit domů a přespávali ve spacácích na poštách?

Toto se někdy stalo, pouze v jednotkách případů.

Je možné, že pokud došlo ke zranění sčítacího komisaře v terénu, tak na místo musela nejdříve dorazit motorizovaná jednotka České pošty, převzít sčítací formuláře a teprve poté bylo možné zavolat záchranku?

Při zranění komisaře v terénu byla zavolána záchranka a rovněž výjezdová jednotka sekce bezpečnost pro převzetí sčítacích formulářů.



Přečtěte si
pelagie
15. 4. 2011 • 17:29

zavání chaosem, ne-li bordelem. Když si vzpomenu jak před 10 lety bylo sčítání připraveno lidmi městských úřadů, nedá se to vůbec srovnat.Byly uskupeny obvody po 5-6 lidech, kteří to osobně zajišťovali a pak to předali člověku , který to sumarizoval a předal přímo ke kontrole komisi statistického úřadu, mteří si pro všechny podklady přijeli.Tom jen tak na okraj, kam se hrabe pošta...

winterfreshka
15. 4. 2011 • 15:39

Stěžovala,jak jim to pošta nařídila,že chodí k rodině v pozdních večerních hodinách,jsou přetažené.Peníze co slíbili taky prý neuvidí.K čertu s touto institucí! .Stačí jejich trapné a zmatkuplné pořadí.

leona
15. 4. 2011 • 14:09

objektivní informace,nám na liberecku NIKDO nevyhrožoval a já OSOBNĚ jsem se nezúčastnila roznosu ani jiných aktivit s tím spojených a jsem též jen řadová...taknevím,asi mámelepší vedení nebo sebou nenecháme orat...krásný den

spulinka
15. 4. 2011 • 14:00

mluvila jsem s pošťačkami mimo Prahu i v Praze.Hovořily stejně. V době propouštění se bála každá odmítnout. Co se týče peněz, původně slíbenou odměnu jste jim zkrátili téměř na polovinu. Vzali jste si velké sousto a veškerou práci hodili na ně. A pak jim to slušně nezaplatíte ? Styďte se.

qwer123
15. 4. 2011 • 13:08

Co tady se děje je do nebe volající.Tu osobu znám a mluví pravdu.Kdybych se s tím nesetkala taky bych nevěřila.Ale dnes už se ničemu nedivím,pošta nebo vláda je to jedno v tomhle státě se daří jenom lumpům...

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.