7 nejčastějších problémů se zády - Jak proti nim bojovat?

05:00 – Ať už vás bolí v kříži nebo za krkem, patříte mezi 50 procent Evropanů, kteří mají problémy s bolestí zad. Německý odborník profesor Dietrich Grönemeyer ve své knize vysvětluje, jak je postavena naše páteř a jak vznikají bolesti zad. A pozor!
Ať už vás bolí v kříži nebo za krkem, patříte mezi 50 procent Evropanů, kteří mají problémy s bolestí zad. Německý odborník profesor Dietrich Grönemeyer ve své knize vysvětluje, jak je postavena naše páteř a jak vznikají bolesti zad. A pozor! Čeští ortopedové a fyzioterapeuti souhlasně kývají hlavou. Opravdu dokážeme většinu potíží se zády porazit sami!
-
Namožené svaly
Většina potíží se zády je způsobena nebo doprovázena přetížením svalů. Příčinou je nejčastěji nesprávné či křečovité držení těla hlavně při stereotypních činnostech (např. zdlouhavé vysedávání u počítače, nošení brašny stále na jednom rameni atd.), nezvyklé pohyby (rychlý nečekaný pohyb) či opotřebení páteře nadměrnou námahou (hlavně u sportovců a manuálně pracujících). Dalšími důvody jsou nedostatečná výživa či přílišné psychické napětí.
Co proti tomu dělat?
Hlavně se kvůli bolesti nepřestávejte hýbat! Strach totiž ještě stupňuje svalové napětí, a když se budete bát udělat jakýkoliv pohyb, své obtíže tím jen zhoršíte. Existuje jednoduché, ale účinné cvičení: Postavte se na jednu nohu, chvíli držte rovnováhu a pak se na noze začněte lehce pohupovat nahoru a dolů. Ze začátku se klidně opírejte o židli. Pak nohy vystřídejte. Postupně pak zkuste až lehké podřepy. -
Skřípnutý bederní nervneboli houser
Jedná se o náhlou bolest v oblasti bederní páteře. Odborně se »houser« nazývá lumbalgie (lumbus jsou latinsky bedra). Příčin může být několik – nesprávný způsob vstávání, zvedání těžkých předmětů, rychlý nečekaný pohyb do rotace, obyčejné nachlazení, podráždění meziobratlových plotének či posunutý obratel. Svalstvo reaguje stažením zvláště v oblasti bederních obratlů. Tím se skřípnou i nervy vycházející z této oblasti páteře.
Co proti tomu dělat?
Nejlepším lékem je teplo a klid. Vezměte si léky tišící bolest, ať už v podobě masti či prášku, a odpočívejte. Dopřejte si třeba koupel s výtažkem z rozmarýnu (podporuje uvolňování svalů) nebo horkou sprchu. Jakmile bolesti ustoupí, lehce se protahujte. -
Ischias
Obtíže způsobuje sedací nerv, latinsky nervus ischiadicus. Ten se nachází v oblasti pánve a je tvořen několika menšími bederními nervy, které mají na starosti ovládání nohou. Jeli podrážděn kořen kteréhokoli z těchto nervů, nastávají typické symptomy ischiasu – pichlavá bolest, která vystřeluje z beder do nohy či hýždí.
Co proti tomu dělat?
Hlavně zachovejte klid! Důležité je stále se pohybovat a občas si odpočinout. Spěte na zádech a pod kolena si dávejte polštář. -
Výhřez meziobratlových plotének
Není-li ploténka dostatečně zásobována živinami a je-li navíc nadměrně zatěžována, vnější vazivový kruh může popraskat, je totiž velmi křehký. Z jádra ploténky pak vyhřezne tekutina. Samotná ploténka pak vyhřezne z prostoru mezi obratli. To může dráždit míšní nervy a způsobit silné bolesti až ochrnutí.
Co proti tomu dělat?
Nejdůležitější je záda zahřát – ať už infračervenou lampou, termoláhví či hřejivou mastí. Teplo páteř uvolní. Položte se na záda, nohy dejte na židli tak, aby vaše kolena i kyčle svíraly pravý úhel. To by mělo přivodit okamžitou úlevu. Jinak ale samozřejmě pacient s touto diagnózou patří do rukou odborníka. -
Artróza
S přibývajícím věkem se z kloubních prostor mezi jednotlivými obratli ztrácí tekutina, povrch chrupavek je hrubý a tenký. Při zátěži nejsou klouby dostatečně odpružené, opotřebovávají se a ničí.
Co proti tomu dělat?
Máte-li nadváhu, začněte proti ní bojovat, abyste odlehčili klouby. Jezte stravu bohatou na vitamin C a E (například ryby) a oleje (nejlépe olivový) – ty nejlépe vyživují klouby. Tuky vrátí chrupavkám pružnost. Důležité je udržovat klouby permanentně aktivní, a to i když už trpíte artrózou. -
Osteoporóza
Naše kostní tkáň neustále prochází cyklem odumírání a opětovného vzniku. Od dvacátého roku života ztrácí lidské tělo 0,4 procenta kostní hmoty ročně. Při onemocnění osteoporózou běží proces 10krát rychleji – dochází k tzv. řídnutí kostí. Ty jsou křehčí a lehčí, snáze se lámou.
Co proti tomu dělat?
Jezte stravu bohatou na vápník (mléčné produkty, zeleninu, minerální vody s vysokým obsahem vápníku). Kromě toho nezapomínejte na pravidelný pohyb (nejlépe v přírodě – sluneční světlo totiž napomáhá tvoření vitaminu D). Pohybem bráníte úbytku svalové a kostní hmoty. A jestli už osteoporózou trpíte a máte strach sportovat, podnikejte často procházky a výlety do přírody. -
Pohmožděniny a natržené svaly
Obzvláště oblast kostrče je náchylná na pohmoždění. Často stačí jen minimální náraz. K natržení svalů a vazů dochází, zejména když jsou přetíženy nečekaným pohybem či nárazem.
Co proti tomu dělat?
Trénujte své svaly a nezapomínejte se před každou sportovní aktivitou pořádně zahřát a protáhnout. Když už k natržení svalu dojde, pomáhá především ledový obklad (ne na holou kůži!). Po každých 10 minutách působení ho na chvilku odložte.
Páteř se skládá z 5 částí:
-
krční obratle (7 obratlů)
-
hrudní obratle (12 obratlů)
-
bederní obratle (5 obratlů)
-
křížové obratle (5 obratlů)
-
kostrč (4–5 obratlů)
Páteř má celkem 33 až 34 obratlů, z nichž 9 až 10 je srostlých, máme tedy 24 volných obratlů. Páteř je prohnutá do tvaru písmene S, aby správně odpružila otřesy. Chrání tak mozek před většími nárazy. Každý obratel se skládá z kompaktního těla, na které je napojen kostěný oblouk, z něhož vystupují výběžky. Dutina mezi nimi tvoří spolu s ostatními obratli páteřní kanál, v němž se nachází mícha – centrální propojení nervového systému s mozkem. Na výběžky obratlů se napojují šlachy a svaly, které páteř stabilizují. Jednotlivé obratle jsou vzájemně pospojovány klouby, mezi nimi jsou meziobratlové ploténky.
Meziobratlové ploténky
Spojují jednotlivé obratle. Jsou tvořeny relativně pevným a pružným vnějším vazivovým kruhem a měkkým vnitřním jádrem. Nejsou vyživovány žádnými cévami, látky se do nich dostávají při pohybu – páteř se prohýbá a obratle se od sebe vzdalují a přibližují – ploténky tak absorbují živiny. S přibývajícím věkem ztrácí ploténky tekutinu, a neměly by se proto tak zatěžovat.
6.10.2009