Pět mladých lidí zadrželi kriminalisté: Chtěli zapálit synagogu
Žhářský útok na židovský chrám v Brně se jim loni nepovedl. Dál však šířili svou zášť vůči menšinám a rekrutovali k sobě další členy. Mezi únorem a červnem letos policie zadržela pět podezřelých z terorismu.
Do hledáčku detektivů z Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě se podezřelí dostali v první polovině roku 2024. Na sociálních sítích Instagram, TikTok a Telegram šířili nenávistný obsah a propagovali teroristické organizace, zejména Islámský stát. „Podezřelí se zaměřovali také na šíření nenávisti vůči menšinám a LGBTQ+ komunitě,“ popsal šéf NCTEKK Břetislav Brejcha. Začalo rozsáhlé vyšetřování, při němž se přišlo na to, že někteří z oněch lidí působili na území Česka, další na Slovensku, Rakousku či Velké Británii. Nakonec se podařilo zadržet celkem pět osob, většinou Čechů, dvě z nich obvinili z podpory a propagace terorismu, podněcování k nenávisti a pokusu o teroristický útok. Jedna osoba je stíhána vazebně, o dalších bude rozhodnuto po vyhodnocení všech důkazů z online prostředí. Skupinu osob měli radikalizovat členové Islámského státu.
Synagoga v Brně
Dva lidé podle Brejchy 29. ledna 2024 přešli od slov k činům – pokusili se zapálit synagogu v Brně pomocí improvizovaného zápalného zařízení. Policisté loni krátce po činu zveřejnili informaci o tom, že někdo položil před dveře budovy synagogy v ulici Skořepka zapálenou lahev se sprejem, ta naštěstí nevybuchla. Všiml si jí jeden ze zaměstnanců a vše oznámil policii. Ta pátrala po dvou podezřelých mladících, kteří se v té době v okolí pohybovali. Další podezřelý podle Brejchy zakládal online skupiny s cílem rekrutovat další osoby k účasti na bojích v Sýrii po boku teroristické organizace Haya‘at Tahrir al-Sham. Radikalizovaní mladí Šokující byl pro kriminalisty hlavně věk podezřelých, většině z nich totiž ještě nebylo 18 let, objevily se dokonce i osoby mladší 15 let! „Tento případ se týká závažného jevu, kterému čelí mnoho evropských zemí, včetně nás – online radikalizace,“ uvedl ředitel Bezpečnostní informační služby, jež radikalizaci na sítích vlastní operační činností zachytila a následně kontaktovala kriminálku, Michal Koudelka.
Spotřební zboží
Michal Koudelka zdůraznil, že verbíři své oběti považují za spotřební zboží. „Všichni ti, kteří jsou takto manipulování, by si měli uvědomit, že ti kteří jimi manipulují, je považují za užitečné idioty a spotřební materiál, který je určený k likvidaci,“ uvedl na tiskové konferenci.
Víte, že...
...zadržení neměli žádné kontakty a vazby na Českou muslimskou komunitu a neradikalizovali se v českých mešitách? Radikalizovali se výhradně na internetu.