Krása vyrytá do kraslic! Pocta první malérečce novoveských kraslic

Blíží se Velikonoce, vejce na nás vyskakují na každém rohu. Pokud vás fascinuje krása tradičních slováckých kraslic, nenechte si ujít výstavu v galerii v Ostrožské Nové Vsi. Uvidíte jich tam na tři sta. A k tomu patří i jeden netradiční příběh o ženě, která tamní tradici založila.
Výstavu připravil spolek třinácti současných maléřek k 200. výročí narození nejvýznamnější malérečky v obci Alžběty Bartysové. „Běta Bartýska, jak se jí říkalo, byla zakladatelkou novoveských kraslic – tzv. zelových. Způsob zdobení vymyslela kolem roku 1885,“ řekla Ludmila Dvořáková (86), která z rodiny pochází a také maluje.
„Jsou batikované s drobným geometrickým vzorem, omývané zelovou vodou. Proto ten název. Byla vůbec první Novovésčanka, o které psal odborný tisk koncem 19. století. Prastarý zvyk zdobení vajíček na Velikonoce v obci zdokumentoval etnograf Josef Klvaňa (1857 – 1919) z Kyjova,“ vysvětlila paní Ludmila. Alžběta Bartysová prožila celý život v jednom domě v kruhu rodiny a sousedů. Přesto obec proslavila. Novoveská křehká krása se těší zájmu etnografů i sběratelů a dostala se na všechny kontinenty kromě Antarktidy.

Ne kraslice, ale vajco
V minulosti se v Nové Vsi výraz kraslice nepoužíval. Říkalo se malované vajco nebo vajíčko. Postupně přibývaly ke klasickým zelovým vajíčkům další druhy. Charakteristické jsou čtyři. Návštěvníci tedy uvidí vedle zelových také rozšířené oblíbené halúzkové s kytičkami, kdy může malérečka rozvinout svoji fantazii, kostelové, kde jsou motivy naopak dány a musí se přesně vzory dodržovat. Jde o symboly z kostelů. A ty poslední – hvězdicové – jsou náročné na přesnost.
Kdy, kde, za kolik?
- Kdy: Pondělí a čtvrtek 9:00 – 12:00, 12:30 – 17:00, úterý 9:00 –12:00, 12:30 – 15:00, pátek 9:00 – 12:00.
- Kde: Galerie v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku je součástí místní knihovny. Výstava potrvá do 30. května.
- Za kolik: Vstup je zdarma.