Proč české dárky nosí miminko?

Vánoce jsou nejen svátky nejkouzelnější, ale také nejtradičnější. Jen se zamyslete, v jakém jiném období v roce tak moc lpíte na zvyklostech, jako právě o adventu! Ucelený přehled o tom, jak se obyčeje měnily v průběhu let, sestavil na základě vzpomínek pamětníků historik PhDr. Vojtěch Kessler, Ph. D. (39) spolu se svými kolegy.
Nejvýraznějším symbolem Vánoc je patrně stromeček. Jak stará je tradice jeho zdobení?
„Ne až tak moc. Mnohem starší je artefakt betléma. To on byl středobodem Vánoc, dárky se dávaly k němu nebo pod něj, dost často jste ho normálně vzali a vyrazili po sousedech s tím, že tohle je ten náš betlém, naše rodinná chlouba. A od sousedů jste pak dostali další dárky. Vánoční strom se u nás poprvé objevil až v roce 1812 a masově se rozšířil až na přelomu století 19. a 20.“
Někde jsem se dočetla, že přišel z Německa.
„Ano. Tehdejší ředitel a režisér Stavovského divadla Jan Karel Liebich pocházel z Porýní, a tak si doma v obýváku ozdobil první stromeček jako takovou kuriozitu. Pamatoval si to z dětství. Jak jsem ale řekl, trvalo ještě dlouho, než se tenhle zvyk uchytil v domácnostech. Do té doby lidi zdobili třeba jen větvičky na zahradě.“
Stromeček najdeme vlastně asi všude, kde se Vánoce slaví. Mají ale české Vánoce nějaká svá specifika, která skutečně nikde jinde nenajdeme?
„České Vánoce jsou ve své podstatě monolitické, což znamená, že je striktně dané, co všechno se během nich děje a v jaké posloupnosti. Zkuste si třeba říct, že letos nebudete mít štědrovečerní večeři, ale oběd, a místo kapra si dáte lasagne. No tak pak už to nebudou Vánoce, přitom jde jen o takovou drobnost, jako je změna jídla. Kdežto třeba na svatého Václava přece vůbec neřešíte, co budete jíst. My Češi vlastně máme celý rok – co se tradic týče – extrémně vyprázdněný, a tak se to pak všechno zkoncentruje do Vánoc. A druhým specifikem je bezpochyby postava Ježíška coby dárce.“
Shodovali se pamětníci v tom, jak Ježíška jako děti vnímali?
„Shodovali. Ale paradoxně si ho vlastně většina z nich nijak nepředstavovala. Je to prostě božská entita, a proto ji ani nemusíme konkretizovat. Jako ano, hodně z nich určitě mělo tu představu, že je to malé miminko. A v tom je právě Ježíšek specifický.“
Je pravda, že v okolních státech nosí dárky dospělé postavy.
„Přesně tak. Vždyť jak to miminko zvládne všechny dárky unést? Nemá přece žádné pomocníky, tak mu snad pomáhají rodiče? Dobová literatura uváděla, že s dárky mu pomáhají andělíčci... Tohle mysterium okolo Ježíška je zkrátka pro Čechy typické. A je i krásné.“
Ježíšek odolává
Komunisté se ho pokoušeli vytlačit Dědou Mrázem, nyní s ním bojuje Santa Claus. Ježíšek je ale statečný! „Domníváme se, že ho žádná postava dárce dosud nepředběhla, protože je silně abstraktní. Nemůžeme si na něj sáhnout. A to české nátuře vyhovuje. Jde to mimo nás, nemusíme to řešit. Kdežto kdyby dárky rozdával Santa Claus, už kolem něj vzniká debata ohledně komínů a ponožek a dostáváme se do nějaké praktické roviny. Kdežto takhle všechno zařídí Boží syn, protože umí zázraky, a my se o to nemusíme starat.“