Dostal pět nových orgánů a díky lékařům oslavil zlatou svatbu
Kvůli autoimunitnímu onemocnění měl cirhózu jater. Z vyšetření vyplynulo, že jejich transplantace nebude stačit. Bartoloměj Pešta (70) z Plané na Tachovsku se proto před deseti lety stal prvním pacientem, který dostal pět nových orgánů.
Kdyby zákrok lékaři z pražského IKEM neprovedli, Bartoloměji by zbývalo jen několik měsíců života. „Měl jsem strašné bolesti zad a břicha, kde jsem měl až 13 litrů vody, nemohl jsem pořádně chodit,“ popsal, jak pět let zápasil s problémy, než došlo na transplantaci. Rekonvalescence stejně jako operace proběhla hladce.
„Nejdřív mi řekli, že budu tak půl roku v nemocnici. Protože se mi to ale zázračně dobře hojilo, mohl jsem zhruba po měsíci domů,“ vzpomíná Bartoloměj, pro něhož byla důležitá podpora rodiny. „Letos jsem oslavil 70. narozeniny, s manželkou zlatou svatbu a narodil se nám první pravnouček,“ vyjmenoval s úsměvem.
Zrádné tenké střevo
První multiviscerální transplantace byla unikátní v tom, že vůbec poprvé odborníci transplantovali i tenké střevo. „Jedná se o největší imunitní orgán v lidském těle, obsah střeva není nikdy sterilní, doposud neexistuje žádný relevantní laboratorní parametr, který by spolehlivě monitoroval odhojení,“ popsal lékař z kliniky transplantační chirurgie MUDr. Michal Kudla, Ph. D.