První výskyt tasemnice škulovce širokého v Česku: Nákazu zavlekl do Lipna turista
První případ neimportované tzv. difylobotriózy u člověka potvrdili vědci z Biologického centra Akademie věd. Onemocněl muž (37), který snědl kaviár ze syrových jiker štiky.
Po dvou měsících se u pacienta objevily žaludeční a střevní potíže. „Vyšetření potvrdilo množství vajíček škulovce širokého. Jde o první prokázaný domácí případ,“ sdělil Tomáš Scholz z AV ČR. Tato událost také potvrzuje, že byl parazit, nejspíše turisty z cizích zemí, zavlečen do vodní nádrže Lipno, z níž štika pocházela. Ta by tak mohla představovat nové ohnisko nemoci. Škulovec široký je střevní tasemnice.
Její životní cyklus zahrnuje dva mezihostitele: planktonní korýše a sladkovodní dravé ryby. V jejich vnitřních orgánech, svalovině či vaječnících se vyvíjejí larvy infekční pro člověka. Ten se nakazí pozřením syrových nebo tepelně nedostatečně upravených ryb. I když může dorůstat až několika metrů, nezpůsobuje vážné problémy. „Výskyt v rybách Lipna je nepochybně vzácný. Už při běžné tepelné úpravě či hlubokém zamražení ryb se larvy spolehlivě zničí,“ vysvětlil Scholz.