Odstranění zahrádek na Staromáku má dohru: Šokující zjištění plynařů

Plynařovu noční můru odhalilo odstraňování zahrádek pod pražským Orlojem. Restauratéři na nich hosty v zimě zahřívali plynovým topením. Rozvody udělali nadivoko a jen pár centimetrů pod dlažbou, po které chodí denně tisíce turistů i Pražanů!
O tom, že hosty na nyní už demontovaných předzahrádkách v zimě zahřívají přímotopy napájené z podomácku rozvedených plynových trubek bez povolení a revize, neměl prý nikdo tušení. Na úředníky vykoukly ze země při odstraňování ilegálních staveb, kterým vypršelo povolení a blokovaly komunikaci, minulý týden. Řešit je musela i plynařská pohotovost. „Rozvody byly s největší pravděpodobností zbudovány načerno a bez povolení. Konstrukce, k nimiž bylo plynové vedení připevněno, nebyly schváleny ani památkáři, ani stavebním úřadem,“ řekla Aha! mluvčí Prahy 1 Karolína Šnejdarová.
Pod svícnem největší tma?
Proč si celé ty roky úředníci nevšimli, že jim přímo pod nosem na Staroměstském náměstí načerno u hospod podnikavci kladou plynové trubky? Aha! se ptalo, ale z magistrátu i Prahy 1 se mu do uzávěrky dostalo jen mlčení. Městská policie má na náměstí kamery a strážníci jím denně korzují. „Kamer je několik stovek. Je nereálné, aby operátor sledoval každou z kamer 24 hodin denně. Navíc na místo, o kterém je řeč, kamera nevidí,“ řekl mluvčí strážníků Zdeněk Modálek. A pražská policie? „Žádné oznámení o nepovoleném rozvodu plynu na Staroměstském náměstí jsme nepřijali, tudíž se ničím takovým nezabýváme,“ řekl její mluvčí Richard Hrdina. Plynaře pak zajímá vedení jen po první plynoměr. Za vše za ním je zodpovědný majitel. O černý odběr se v tomto případě nejednalo. To, že si majitelé trubky vyvedli zase ven, prý už není jejich věc...
Byly nebezpečné
„Potrubí je uloženo velmi mělce. Podle závazných předpisů může být rozvod uložen alespoň 60 cm pod povrchem, se souhlasem distributora plynu, a když je plynové potrubí v chráničce, což není tento případ, může být uloženo 25 cm pod povrchem chodníku,“ konstatoval soudní znalec Vít Klein a dodal: „Takto provedený rozvod plynu je velmi nebezpečný, hrozilo zde mechanické poškození rozvodu a mohlo by dojít k úniku plynu a případnému vznícení nebo výbuchu.“
Věděli o tom, nekonali!
Magistrátní zastupitelka Kristýna Drápalová (Praha Sobě) uvedla, že Prahu 1 i magistrát o situaci informovala před dvěma lety. „Já jsem na to už v roce 2022 dávala spolu s Adamem Scheinherrem (Praha Sobě) podněty ke stavebnímu úřadu, památkářům a odboru dopravy. Ale nedělo se vůbec nic,“ řekla Aha!. Podle Drápalové také nešlo o jediné podniky, které měly do předzahrádek načerno zavedený plyn. „Plyn tam mělo vyvedeno mnohem víc restaurací, ale ty to už likvidovaly letos v březnu,“ osvětlila.
Dva roky po výpovědi
Zahrádky patřily společnosti K.V.P. Gastro. Dostala od města výpověď v červnu 2022. Rozporovala ji u soudu, ten ji ale loni na podzim pravomocně potvrdil. Koncem prosince pak firma přišla i o zábor komunikace Prahy 1. Protože ignorovala výzvy na vyklizení prostoru, nechali černou stavbu minulý týden odstranit úředníci za dohledu městské policie i plynařů. „Na žádost vlastníka objektu jsme provedli uzavření plynu a odlakování přípojky, aby mohlo dojít k bezpečné demontáži odběrných zařízení na předzahrádce, ” uvedl mluvčí Pražské plynárenské Distribuce Jan Srb.