Houbařka (80) v lese upadla a ztratila mobil: Zachránili ji psí specialisté | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. července 2024

Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub

Houbařka (80) v lese upadla a ztratila mobil: Zachránili ji psí specialisté

Belgický ovčák Nargo s psovodem Janem Otáhalem (vlevo) a policista Jan Vorálek německou ovčandou Bee Queen po úspěšné akci.
Belgický ovčák Nargo s psovodem Janem Otáhalem (vlevo) a policista Jan Vorálek německou ovčandou Bee Queen po úspěšné akci. (Foto PČR,ara)

Mají na svém kontě desítky úspěšných zákroků, teď si fena německého ovčáka Bee Queen a belgický ovčák Nargo připsali další. V lese u Tišnova vyčmuchali zraněnou stařenku (80).

Žena se vypravila na houby. Když se dlouho nevracela, znepokojení příbuzní zavolali na linku 158. Navíc nereagovala na telefonáty na mobil. „Jak se později zjistilo, stařenka sice vyrazila do lesa i s mobilem, jenže nešťastně upadla a přístroj ztratila,“ řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek. Navíc se nedokázala kvůli zranění z místa dostat. „Kromě policistů byl do pátrací akce nasazen i vrtulník lokalizující mobilní telefon,“ upřesnil mluvčí.

Úspěch nakonec slavila až dvojice psovodů a jejich čtyřnozí parťáci. Stařenku našli čekající na pomoc v křoví. „Psovodi mohou být na své svěřence hrdí,“ dodal Malášek. Tříletý Nargo má na svém kontě už 46 výjezdů. Asistoval třeba u zadržení pachatelů se střelnou zbraní či vloupání. Stejně stará fenka Bee Queen má na kontě více než tři desítky akcí.

30 let střediska

Dobrotice Nargo i Bee Queen pocházejí z výcvikového střediska služebních psů Dobrotice. To je umístěno ve Zlínském kraji poblíž Holešova. První kurzy psovodů se služebními psy zde byly zahájeny v září 1994. Středisko má celostátní působnost s kapacitou 80 kotců pro služební psy.

Mohou dostat ocenění

Psi, kteří zachrání život nebo se vyznamenají při náročném zákroku, mohou získat cenu v rámci ankety Statečné psí srdce. Letos cenu v hlavní kategorii získal policejní pes Rapp z Českých Budějovic, který vypátral v lese ztraceného muže se zdravotními problémy. Díky tomu se podařilo rychle přivolat záchranu. „Byl jsem na svého psa moc pyšný,“ řekl psovod Karel Prokop.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.