Spletli si masák s muchomůrkou: Otrávení bojovali o život! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. července 2024

Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja

Spletli si masák s muchomůrkou: Otrávení bojovali o život!

Ilustrační foto
Ilustrační foto (profimedia/istock)

Lahodnou muchomůrku růžovku neboli masák si spletli hned dva Jihočeši. Místo ní snědli smrtelně jedovatou muchomůrku tygrovanou a bojovali o život.

„V minulých dnech jsme zasahovali hned u dvou případů otravy muchomůrkou tygrovanou. Stav obou pacientů vyžadoval hospitalizaci na ARO,“ varuje Záchranná služba Jihočeského kraje. Otrava se zpravidla projevuje zažívacími obtížemi, nevolnostmi, halucinacemi, křečemi a těžkými poruchami vědomí. „Počasí sice nahrává houbaření, nicméně buďte opatrní a sbírejte jen houby, které bezpečně znáte,“ dodávají záchranáři.

Našli obří bedlu... Krasavice s půlmetrovým kloboukem

Naštěstí houbaření přináší především radost. Jako třeba Lucii Jandové, která vyrazila s manželem do lesa na Plzeňsku. Našla nádhernou bedlu nevídaných rozměrů! Klobouk měla houba v průměru asi půlmetrový. „Přesně jsme ji ale neměřili. Usmažili jsme ji a snědli,“ směje se Lucie.

Bacha na kalich smrti

Jak muchomůrku tygrovanou poznat? Vyrůstá z tzv. kalichu smrti. Muchomůrka růžovka ho nemá. Jedovatá houba má hladký prstenec, zatímco jedlá růžovka rýhovaný.

Přečtěte si
Seniorlekar
4. 7. 2024 • 13:23

Domnivam se, ze i zkuseni houbari tohle popletou. Mel sem takovy fal z Olbramkostela u Znojma, zkoncilo to nevesele

Chocho Loušek
18. 6. 2024 • 11:43

Mensieur de Bil na houbách .

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.