Nová »protiopičí« jednotka v Thajsku: Na makaky platí praky | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 14. června 2024

Svátek slaví Roland, zítra Vít

Nová »protiopičí« jednotka v Thajsku: Na makaky platí praky

Opice kradou věci místním i turistům.
Opice kradou věci místním i turistům. (Foto Profimedia.cz, ČTK/AP)

S neotřelým řešením, jak zvládnout neudržitelnou situaci s rostoucími útoky stále agresivnějších opic, přišla policie v městě Lop Buri ležícím asi 150 km severně od Bangkoku. Zřídila speciální policejní jednotku, která bude mít na starosti odchyt makaků!

Ti působí nemalé potíže obyvatelům tohoto města v centrální oblasti Thajska. Ničí majetek, kradou jídlo a další důležité věci místním prodejcům i turistům. »Protiopičí« útvar zahájil činnost koncem března na přímý pokyn provinční policie v Lop Buri. Její šéf, generálmajor Apirak Vetkanchana, schválil dokonce nákup praků pro policisty! Ve výzbroji mají v boji s útočícími opicemi nahradit uspávací pistole.

Ty se kvůli prodlevě v účincích ukázaly jako nebezpečné pro lidi. Trvalo nejméně pět minut než zvíře usnulo, a tak mohlo mezitím prchnout třeba na vrcholek budovy, odkud hrozil jeho pád na kolem stojící turisty. A tak je teď budou jen praky odhánět do míst, kde bude snazší jejich odchyt... První den protiopičí jednotky v akci provázely nadšené ohlasy místních obyvatel. Řádění opičích gangů totiž trápí obyvatele Lop Buri již několik let a nedávná studie zjistila, že v roce 2023 žilo v provincii ve volné přírodě 5709 opic.

Založení jednotky přišlo těsně po schválení série odškodnění pro lidí napadené makaky a v souvislosti s nárůstem počtu těchto často závažných incidentů. A to i přesto, že makakové jsou v Thajsku chráněni zákonem.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.