Podoby legendárního Krakonoše? HODNÝ, NEBO ZLÝ? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 22. května 2024

Svátek slaví Emil, zítra Vladimír

Podoby legendárního Krakonoše? HODNÝ, NEBO ZLÝ?

Krakonošovo tajemství je nová pohádka České televize s Davidem Švehlíkem v roli Krakonoše
Krakonošovo tajemství je nová pohádka České televize s Davidem Švehlíkem v roli Krakonoše (Jaroslav Fikota)

Lidi házel ze Sněžky a darované peníze měnil na fekálie! Strážce hor Krakonoš byl dříve pořádně krutý a podobný démonům. Přerod ve vlídnou postavu známou z večerníčků popsal folklorista a autor knihy Krakonošova družina Jan Pohunek (43).

První znázornění Krakonoše pochází z mapy Slezska vydané v roce 1561, kde vypadá jako polozvířecí démon. „Už tenkrát se zřejmě říkalo, že v Krkonoších něco straší, vyskytuje se tam zjevení. K jeho nejstarším podobám ale nemáme tolik zpráv. Některé říkají, že se zjevoval v podobě mnicha či někoho, kdo nosí kutnu, která mohla být buď mnišská, nebo hornická,“ vysvětlil folklorista Národního muzea Jan Pohunek. Podle dalších teorií o Krakonošově původu mohlo jít o čaroděje, zakletého horníka či hledače kovů.

Jisté ale je, že původní postava, tehdy nazývaná Rýbrcoul, měla k přísnému a spravedlivému vládci Krkonoš daleko. To dokládají i povídky Johannese Prateria ze 17. století. „Zachycoval i poměrně brutální případy Krakonošova chování, kupříkladu když jej někdo lehce urazil a on ho shodil ze Sněžky. Jindy někomu daruje peníze, ten člověk přijde domů a zjistí, že se proměnily ve výkaly,“ přiblížil Pohunek. A jak by si tehdejší vládce hor poradil s Trautenberkem, zápornou postavou Krkonošských pohádek? „Zřejmě by to nepřežil, nebo by byl přinejmenším zmrzačen,“ uzavřel Jan Pohunek.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.