12 let od smrti skokana Rašky (†70): Šmrnc dodal i vázání Kandahár | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 19. května 2024

Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek

12 let od smrti skokana Rašky (†70): Šmrnc dodal i vázání Kandahár

Jiří Raška.
Jiří Raška. (Foto Aha! – Karel Janeček)

Pamětníci a zejména lyžaři to dobře pamatují. Fenoménem pro milovníky lyžování bylo v Československu v šedesátých až sedmdesátých letech minulého století vázání značky Kandahár. Vyráběla ho v zemi jen jedna fabrika, a to Massag v Bílovci. Zlaté medaile s ním vyhrával i olympionik a český lyžař století Jiří Raška (†70). Sám se podílel i na jejich vylepšení.

„Toto vázání bylo ve své době vskutku více, než revoluční a to proto, že přešlo z řemenného na lankový systém, bylo bezpečnější,“ říká kurátorka bílovického muzea Simona Lindovská. Kandahár podle ní měnil svět. „Už tím, že s ním skákal a vítězil i na olympiádě olympionik Jiří Raška. Máme jeho lyže, které sám pomáhal zdokonalovat podle stylu vlastních skoků. Vázání pomáhal ve zdejší fabrice Massag vylepšovat,“ říká kurátorka Simina Lindovská. S vázáním ve zdokonalené skokanské verzi také vyhrál v roce 1968 olympijské zlato v Grenoble. „Tyto lyže, které držím, používal už jako mladík, během dorosteneckých závodů. Máme tu trofeje, které získal,“ ukazuje unikáty kurátorka. Raškou vylepšené vázání bylo podle jejich slov v dané době revoluční. „První vázání Kandahár nevyráběli nikde v někdejším Československu, pouze u nás v Bílovci. Vyváželo se do celého světa,“ dodává kurátorka.

Jak vznikl Kandahár?

Vše má počátek v afghánském městě Kandahar. V roce 1880 tam britské jednotky pod velením Fredericka Sleighe Robertse (1832 – 1914) osvobodily obklíčenou posádku. Roberts se za to stal baronetem a později vrchním velitelem armády a lordem Robertsem z Kandaharu. Mezitím se už v Alpách objevovali první britští průkopníci sjezdového lyžování. V roce 1911 jistý Mr. Lunn starého lorda požádal, zda by nepřevzal záštitu nad prvním závodem ve sjezdu, konaným ve Švýcarsku. Tak vznikl Roberts of Kandahar Challenge Cup, praotec dnešního závodu Inferno Rennen Kandahar. Patřilo k dobrému tónu a bylo dobrou reklamou, když kdejaký lyžařský produkt dostal Kandahar do názvu. Nejvíce se ale ujalo vázání s Huitfeldovými čelistmi, lankem s pružinami a předním napínákem, které roku 1929 sestrojili švýcarští bratři Reugové. A tento patent koupila v roce 1930 firma Massag z Bílovce. A hned začala vyrábět.

Smrt před oslavou

Jiří Raška, československý skokan na lyžích a také držitel zlaté i stříbrné olympijské medaile z Grenoble 1968, odešel na věčnost 20. ledna 2012 dopoledne v novojičínské nemocnici. Nestačil tak oslavit 71. narozeniny, které by jinak měl za dva týdny, 4. února.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.