Nebesa přichystala pohádkový ohňostroj: Zazáří úlomky Halleyovy komety | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Nebesa přichystala pohádkový ohňostroj: Zazáří úlomky Halleyovy komety

I letos nám nejlepší předvánoční ohňostroj připraví sama příroda.
I letos nám nejlepší předvánoční ohňostroj připraví sama příroda. (Foto Petr Horálek, Lubomír Sklenár/Česká astronomická společnost, NASA)

Upřete zrak vzhůru, nebesa vydají další ze svých pokladů! Meteorický roj Orionidy, jehož původcem je slavná Halleyova kometa, naplno propukne v noci na neděli. Přinese až 30 meteorů, lidově řečeno padajících hvězd, každou hodinu!

Maximum roje, tedy čas kdy je na nebi vidět nejvíce meteorů, nastane v noci na neděli pět minut po půlnoci. „Pozorovací podmínky budou letos velmi dobré, Měsíc totiž zapadá před půlnocí, což znamená, že nebude rušit svým svitem,“ láká na jedinečnou podívanou astronom Roman Mikušinec. Na rozdíl od jiných meteorických rojů však nemusíme nutně čekat na zmíněné maximum roje. Orionidy totiž jen pozvolna mění svou aktivitu. Vyhlížet padající hvězdy tak lze nejen o víkendu, ale až do 7. listopadu, kdy nebeský ohňostroj definitivně ustane.

Odkud vyhlížet?

Pro sledování meteorů vám postačí pár vlastních očí a dobrý výhled nad jihovýchodní obzor. Radiant, tedy místo, z něhož meteory zdánlivě vylétají a na které se musíte zaměřit, se nachází v souhvězdí Orionu. Ale pozor! Nejlepší podmínky najdete na horách či kopcích, daleko od velkých měst, které sledování oblohy ruší svým nočním osvětlením.

Kousky slavného tělesa

Orionidy pocházejí ze známé Halleyovy komety, kosmického tělesa, které naposledy proletělo sluneční soustavou v roce 1986 a znovu se vrátí až v červenci 2061. Z komety se však u Slunce odtrhávající kamenné částice, do jejichž dráhy vstupuje naše planeta každoročně od října do listopadu. Částice v tomto období prochází zemskou atmosféru a začnou hořet, čímž vykouzlí na obloze světelný efekt známý jako meteor.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.