Nebesa přichystala pohádkový ohňostroj: Zazáří úlomky Halleyovy komety

Upřete zrak vzhůru, nebesa vydají další ze svých pokladů! Meteorický roj Orionidy, jehož původcem je slavná Halleyova kometa, naplno propukne v noci na neděli. Přinese až 30 meteorů, lidově řečeno padajících hvězd, každou hodinu!
Maximum roje, tedy čas kdy je na nebi vidět nejvíce meteorů, nastane v noci na neděli pět minut po půlnoci. „Pozorovací podmínky budou letos velmi dobré, Měsíc totiž zapadá před půlnocí, což znamená, že nebude rušit svým svitem,“ láká na jedinečnou podívanou astronom Roman Mikušinec. Na rozdíl od jiných meteorických rojů však nemusíme nutně čekat na zmíněné maximum roje. Orionidy totiž jen pozvolna mění svou aktivitu. Vyhlížet padající hvězdy tak lze nejen o víkendu, ale až do 7. listopadu, kdy nebeský ohňostroj definitivně ustane.
Odkud vyhlížet?
Pro sledování meteorů vám postačí pár vlastních očí a dobrý výhled nad jihovýchodní obzor. Radiant, tedy místo, z něhož meteory zdánlivě vylétají a na které se musíte zaměřit, se nachází v souhvězdí Orionu. Ale pozor! Nejlepší podmínky najdete na horách či kopcích, daleko od velkých měst, které sledování oblohy ruší svým nočním osvětlením.
Kousky slavného tělesa
Orionidy pocházejí ze známé Halleyovy komety, kosmického tělesa, které naposledy proletělo sluneční soustavou v roce 1986 a znovu se vrátí až v červenci 2061. Z komety se však u Slunce odtrhávající kamenné částice, do jejichž dráhy vstupuje naše planeta každoročně od října do listopadu. Částice v tomto období prochází zemskou atmosféru a začnou hořet, čímž vykouzlí na obloze světelný efekt známý jako meteor.