Chtějí ovládnout Hrad, ale... Mají co skrývat?
Zdraví a peníze. Dvě velmi citlivé věci. Jenže pro ty, kdo usilují o funkci prezidenta České republiky, by to nemělo být žádné tabu. A jak byla desítka zájemců o Hrad v anketě Aha! otevřená? To posuďte sami.
Ptali jsme se:
1) Jaké jsou vaše současné příjmy?
2) Jaké jsou vaše úspory?
3) Byl byste ochoten zveřejnit svou lékařskou zprávu a jsou některé zdravotní komplikace, které by vás v úřadu omezovaly?
Danuše Nerudová (43), bývalá rektorka Masarykovy univerzity
1) „V současné době už půl roku dělám kampaň, a nemůžu se tak věnovat podnikání naplno. Můj aktuální příjem je někde kolem 60 tisíc.“
2) „Úspory jsou v řádech jednotek milionů korun.“
3) „Určitě ano, veřejnost má právo vědět o zdravotním stavu svého prezidenta. Žádné zdravotní komplikace nemám.“
Karel Diviš (46), podnikatel
1) „Můj příjem je okolo 100 tisíc měsíčně plus roční podíly na zisku firmy IDC.“
2) „Hlavní úspory mám v podobě nemovitostí a podílu ve firmě IDC. Odhadem jde o desítky milionů korun.“
3) „Žádné komplikace nemám a lékařskou zprávu klidně zveřejním.“
Marek Hilšer (46), senátor a lékař
1) „Čistý příjem za loňský rok byl 1,6 milionu korun, přičemž vedle platu senátora u něj byly doplňkové příjmy v podobě peněz z nájmu a úvazku na fakultě.“
2) „600 tisíc korun.“
3) „Informování o zdravotním stavu prezidenta považuji za samozřejmost. V případě hospitalizace nebo vážné pracovní indispozice bych kancelář prezidenta pověřil, aby veřejnost o mém zdravotním stavu náležitě informovala. A samozřejmě lze dodat, že žádné zdravotní problémy nemám.“
Karel Janeček (49), matematik a podnikatel
1 – 2) Na to přímo neodpověděl. Janeček je podle časopisu Forbes se jměním 3,7 miliardy korun 92. až 93. nejbohatší Čech. Podle zdrojů z jeho okolí ale peníze vůbec neřeší. Prý proto, že by ho to omezovalo v jeho projektech – pozn. red.
3) „Ano, samozřejmě, jsem ochoten zprávu o svém zdravotním stavu zveřejnit. V kampani mluvím o nutnosti dbát o své zdraví, o zdraví dětí, které kvůli nesmyslným covidovým opatřením přestaly sportovat, a proto hrozivě narůstá jejich obezita. Sám jsem příkladem, že i v mém věku lze intenzivně sportovat a mít vynikající kondici. Rovnováha těla a mysli, ke které sport přispívá, se v konečném důsledku projeví také na lepším zdravotním stavu a menší nemocnosti. Zdravotní stav prezidenta republiky by měl být veřejnosti známý, musí být jasné, že je schopen dostát s plnou silou všem svým ústavním povinnostem. Hranicí je pro mne vždy důstojnost a soukromí pacienta. O žádných takových komplikacích nevím.“
Josef Středula (54), Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů
1) „Výše mé mzdy jako předsedy ČMKOS je 110 tisíc korun měsíčně. Mzdu předsedy ČMKOS určuje 31 předsedů odborových organizací a vedení ČMKOS není placeno z veřejných prostředků.“
2) „Máme naspořeno se ženou cca 700 tisíc korun.“
3) „V případě, že budu zvolen prezidentem České republiky, ano. Jsem přesvědčen, že občané si zaslouží mít všechny zásadní informace o hlavě státu. Chodím na všechny preventivní prohlídky, snažím se starat o své zdraví v maximální možné míře a nic mi nebrání ve výkonu funkce.“
Tomáš Zima (56), lékař a bývalý rektor Univerzity Karlovy
1) „Můj měsíční příjem není vždy stejný, činí zhruba 150 000 korun.“
2) „Mám úspory v řádech jednotek milionů korun.“
3) „Ano, jsem ochoten zveřejnit informace o svém zdravotním stavu, což by měli asi učinit i ostatní. Nemám žádné zdravotní komplikace, které by limitovaly funkci vykonávat.“
Pavel Fischer (57), senátor a bývalý diplomat
1) „Za rok 2021 to bylo 2,1 milionu korun.“
2) „V řádu nižších stovek tisíc.“
3) „Ano, jsem. Zdravotní komplikace nemám.“
Petr Pavel (60), armádní generál ve výslužbě
1) „Starobní důchod 29 000 korun měsíčně plus doplatek do výše dosavadní služební výsluhy 38 000 korun měsíčně.“
2) „Úspory a investice v řádu jednotek milionů korun.“
3) „Zdravotní komplikace nemám. Jsem připraven zveřejnit zprávu z celkového vyšetření, které chci absolvovat i sám kvůli sobě v ÚVN.“
Tomáš Březina (65), podnikatel
1) „Nerad to přiznávám – neb ženy kolem mě říkají, že vypadám úžasně. Mým jediným příjmem je již pár měsíců pouze důchod. Nijak velký. Vyměňuji ho každý měsíc za zálohy na elektrickou energii.“
2) „Hodně jsem pracoval a hodně pracuji, ale veškeré své úspory jsem investoval do dětí a do firmy. Drobně jsem si polepšil prodejem své bývalé firmy.“
3) „Nejsem. Netoužím po tom, aby novináři a veřejnost řešili, jak dlouho jsem se v dětství počurával. Jsem velmi zdravý. Zejména duševně. To bych přál opravdu každému.“
Josef Skála (70), bývalý místopředseda KSČM
1) „Necelých 40 tisíc, je-li řeč o stabilních příjmech.“
2) „Skoro 3 miliony.“
3) „K tajnůstkářství naštěstí nemám důvod. Trochu vyšší jeden z cholesterolů. Jinak jen kapka xalatanu denně, stabilizujícího nitrooční tlak. Dokumentaci zveřejním bez zábran.“