Liberecká památka se chystá na tři roky oprav: Vypustili přehradu Harcov! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 10. prosince 2022

Svátek slaví Julie, zítra Dana

Liberecká památka se chystá na tři roky oprav: Vypustili přehradu Harcov!

Hráz se tyčí nad valem holé zeminy.
Hráz se tyčí nad valem holé zeminy. (Foto Aha! – Josef Slabý)

Ve své době byla technologicky pokrokovou stavbou, po 118 letech ale přehrada Harcov potřebuje opravit hráz. Plavci i rybáři mají utrum, už je v ní jen několik centimetrů vody.

S vypouštěním nádrže se začalo první školní den. Denně klesne hladina o zhruba 40 centimetrů. Z původní sedmimetrové hloubky včera zbývalo půl metru, úplně prázdná má být v sobotu. Přehrada Harcov z roku 1904 je kulturní památkou. Její oprava vyjde Povodí Labe na necelých 400 milionů korun.

„V případě extrémních záplav bude možné odvést z přehrady kontrolovaně mnohem víc vody než teď, a zabránit tak jejímu neřízenému přetékání přes korunu hráze,“ uvedla jeden z důvodů oprav mluvčí Povodí Labe Hana Bendová. Je třeba také zabránit průsakům vody z hráze. Na opravy naváže zkultivování vstupu do vody, pláže i zázemí restaurace a okolí, práce potrvají až do roku 2025.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.