Francouzský dobrodruh vyvinul »trysko- auto«: Létající křeslo umí 250 km/h | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 1. prosince 2022

Svátek slaví Iva, zítra Blanka

Francouzský dobrodruh vyvinul »trysko- auto«: Létající křeslo umí 250 km/h

JetRacer pohání deset proudových motůrků; klidně mohou i dva selhat.
JetRacer pohání deset proudových motůrků; klidně mohou i dva selhat. (Foto Zapata, France Télévisions/ALP)

Francouzský kutil a dobrodruh Franky Zapata (43) se roky pokouší zvítězit nad gravitací. V roce 2019 zaujal, když na vojenské přehlídce poletoval před zraky prezidenta Macrona nad oddíly francouzské armády na svém létajícím »prkně«.

Teď prezentoval pokročilejší vynález: létající »auto« JetRacer. Jde vlastně o křeslo poháněné deseti malými proudovými motory, které se natáčejí, takže startuje kolmo jako vrtulník. Dovedou ho vynést do tříkilometrové výšky a uhánět 250 km/h, víc než vyvíjená konkurence.

A na rozdíl od »přerostlých dronů«, které mají také už brzy vozit pasažéry, nedělá jeho JetRaceru takový problém vítr. Franky zamýšlí stroj s nosností 200 kg prodávat nejen nadšencům, ale též vojákům či bezpečnostním agenturám; zatím ale nezveřejnil za kolik. Momentálně hledá 25 dobrovolníků, kteří letoun odzkoušejí.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.