Jak si užít dovolenou v Chorvatsku naplno, aniž by peněženka krvácela? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 1. prosince 2023

Svátek slaví Iva, zítra Blanka

Jak si užít dovolenou v Chorvatsku naplno, aniž by peněženka krvácela?

 (Shutterstock)

Stejně jako v minulých letech je i letos pro mnoho Čechů vysněnou dovolenkovou destinací Chorvatsko. Není daleko a nabízí svěží koktejl všeho, co by si běžný turista mohl přát. Ale co ty ceny? Zdražuje se téměř v celé Evropě a země bývalé Jugoslávie není výjimkou. Jak to momentálně na Jadranu vypadá a jakým způsobem na dovolené ušetřit tak, aby to nebylo na úkor kvality zážitků?

Kde jsou nyní v Chorvatsku citelně vyšší ceny?  

Zájem o dovolenou v Chorvatsku je letos enormní, což se v rámci rozvolněného léta dalo očekávat. Roli však hrají i další faktory – spousta lidí si chce (v reakci na rekordní inflaci) užít „na dlouhou dobu poslední dovolenou“. Na aktuální situaci přirozeně zareagovaly chorvatské turistické služby a některá ubytovací zařízení zvedla ceny až o desítky procent.

Za nejdražší místa nyní platí Dubrovník, Hvar či Istrie. Pozadu nezůstává ani Split, kde se cena piva běžně pohybuje na částce přes sto korun.

Výrazné zdražení je patrné také na cenách ubytování, které jdou ruku v ruce s lokalitou i termínem dovolené. Mnohé apartmány si nyní účtují až dvojnásobek částky, za níž byly ještě nedávno k mání. Jejich provozovatelé navýšení obhajují blížícím se vrcholem sezóny. Jednou z mála možností, jak se cenovému masakru vyhnout, je dovolenkovat už v červnu – anebo naopak až září, kdy jsou teploty stále příjemné, moře vyhřáté a turistů mnohem méně. Ale můžete mít štěstí a natrefit na výhodný last minute Chorvatsko i nyní, v sezónní špičce.

Jeďte ve více lidech a preferujte apartmán  

Ceny benzínu sice dramaticky vzrostly, ale zdražily také letenky. Není složité vypočítat, že běžný osobák dopraví rodinu či partu přátel výrazně levněji než letadlo – a to i navzdory dálničním poplatkům. Jen nevyjíždějte v sobotu, kdy se na silnicích a dálnicích tvoří kolony. A určitě si do mobilu stáhněte aplikaci HAK (Croatia Traffic Info), která vám prozradí aktuální ceny pohonných hmot a další užitečné informace v rámci komplexního dopravního servisu.

S autem je navíc dovolená mnohem svobodnější. Když vás omrzí Istrie, šlápnete na plyn a přesunete se více na jih. Anebo naopak.

Stejně jako automobil je v rámci ekonomicky laděné dovolené jasnou volbou ubytování v apartmánu. Jistěže s kuchyní, kde si budete moct sami uvařit. Ještě o něco levnější jsou samozřejmě kempy, jejichž kvalita je v jižní Evropě proslulá. Co se naopak prodraží, je hotel s all-inclusive.

Vařte si sami, supermarkety předražené nejsou  

Během letošní dovolené v Chorvatsku můžete přijít na buben stravováním v restauracích. Ceny v restauracích jsou mírně vyšší, stejně jako u nás. Pár kulinářských zážitků si ovšem dopřejte – tradiční chorvatské speciality jako černé rizoto, pečené jehněčí a plněné kalamáry k pohodě na terase s výhledem na Jaderské moře zkrátka patří. Jen to nepřehánějte a snažte se na stravování ušetřit přípravou jídla svépomocí. Rychlá večeře ze surovin zakoupených v supermarketu vás vyjde mnohem levněji.

Ceny jídla v chorvatských supermarketech se od těch našich příliš neliší. Něco seženete levněji, za některé položky si naopak lehce připlatíte. Obecně se však ceny drží v podobném pásmu. A když se poohlédnete po zboží v akci, vyjdete z obchodu s úsměvem na rtech.

U obchodníků se snažte platit kartou, případné výběry hotovosti z bankomatu totiž mohou vyjít nesmyslně draho. Stejně tak není výhodné měnit české koruny za kuny, raději k tomu použijte Eura, která nabízí výhodnější kurz.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.