Petr Majer (72) z Bystřice... Ze šutrů vyťukává pravěk!
Aby si sáhl na tvora, který žil před 55 milióny let, nemusí Petr Majer (72) z Bystřice na Frýdecko-Místecku do muzea. Pravěké zkameněliny z třetihor nachází kousek od domu v řece Olši a jejích přítocích.
Objevil už i zuby žraloka či hlubinné ryby, přestože v místě moře nikdy nebylo. „Pohoří Karpaty vytvořily v třetihorách geologické změny na planetě a s nimi dotlačily i mořské usazeniny,“ vysvětlil Majer, pro kterého se pátrání v toku stalo koníčkem. Vezme gumáky, geologické i obyčejné kladívko a hledá ve vodě zvláštní načervenalé nebo nazelenalé kameny. Pak na ně opatrně ťuká po celé linii a s napětím čeká, co spatří uvnitř, když se šutr rozevře. „Většina mých nálezů se ukrývala v jaselském vápenci,“ popsal.
Všechny pravěké vzácnosti má muž pečlivě popsané. Od rybek Diaphus žijících ve velkých hloubkách, které světélkovaly, aby nalákaly kořist, nebo další ještě dodnes přežívající u dna oceánů. Vedle nich je vystavená větévka tisovce, trilobiti, mlži a všemu dominuje žraločí zub starý asi 45 milionů let. Podle Majera je právě Bystřice a okolí unikátním nalezištěm. V meandru řeky Olše navíc leží i tzv. Boučkova lokalita, která ještě schovává v kamenech spoustu pravěkých tajemství. Zkoumali ji už i odborníci z univerzit. „Zasloužila by si ochranu,“ řekl Majer.
Ve stopách souseda
Bubíka Přítoky Olše říčku Hluchovou nebo potok Jatný již v 60. letech zkoumal bystřický rodák a paleontolog Miroslav Bubík. Tehdy našel zhruba 191 různých zkamenělin od malinkých ryb, přes různé mlže, zkameněliny vodních rostlin a podobně. Petr Majer se jím nechal inspirovat. „A také knížkou a filmem Cesta do pravěku. Ten si pouštím dodnes,“ usmál se.