Osidlování nového Pavilonu goril v Zoo Praha začalo: Nejdřív mračení, potom zvykání | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 21. července 2024

Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna

Osidlování nového Pavilonu goril v Zoo Praha začalo: Nejdřív mračení, potom zvykání

Zatímco mrně skotačilo, máma se sladce vyhřívala.
Zatímco mrně skotačilo, máma se sladce vyhřívala. (Foto Zoo Praha/Petr Hamerník, Oliver Le Que)

Velké stěhování v Zoo Praha začalo. Prvními obyvateli nového Pavilonu goril jsou guerézy pláštíkové. Nejprve si schruply, pak je veterinář prohlédl, nastoupily do beden a vyrazily k novému domovu. Zatím se trochu mračí.

Skupina gueréz čítá dva dospělé samce, dvě samice a jedno letošní mládě. Jejich pouť z Opičích ostrovů, které dosud obývaly, trvala zhruba čtyři hodiny. „Nejprve je veterinář foukačkou uspal a vyšetřil je. Do přepravních beden už šly probuzené,“ popsal začátek guerézího stěhování kurátor.

Spolu s gorilami

Zanedlouho budou obývat expozici i velký výběh společně s gorilami. Nyní si ale guerézy zvykají na zázemí. „Snažíme se je naučit, že je jejich, aby ho vzaly za své, aby věděly, že tam dostávají krmení, a ochotně se do něj později vracely,“ vysvětluje Mengr. Je to důležité proto, aby chovatelé v budoucnu mohli tyto opice spolehlivě oddělit od goril a manipulovat s nimi. Zatím jsou ze změn trochu nesvé a ostražité. Přítomnost chovatele jim ale prý hlavu těžkou nedělá.

Stromové opice

Domovem gueréz je rovníková Afrika. Tyto stromové opice žijí v různě početných skupinách. Vysedávají na větvích s ocasem svěšeným dolů a pečlivě otrhávají mladé listy a výhonky. Svolávají se táhlým pokřikem. Jsou klidné a vyrovnané, málokdy se pouštějí do šarvátek.

Kočkodani vedle

Když uklízí, sledují ho z výšky. Než se v zázemí zabydlí a budou se v něm cítit zcela bezpečně, ještě potrvá nejméně týden. Dalšími obyvateli nového pavilonu, avšak ve vedlejší expozici, budou s největší pravděpodobností od poloviny května také kočkodani Brazzovi.

Místo nich jsou lemuři

Opičí ostrovy v dolní části zoo nezůstaly prázdné. V původní expozici gueréz lze nyní pozorovat jednu ze skupin lemurů kata a pár lemurů běločelých.

Fakta o stavbě

➤ Pavilon bude pro návštěvníky slavnostně otevřen 28. září.
➤ Jeho výstavba začala na podzim 2019.
➤ Náklady na výstavbu činí 210 milionů korun.
➤ Zastavěná plocha pavilonu je 2500 m².
➤ Obestavěný prostor pavilonu měří 21 000 m³.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.