Mravenčí práce restaurátora: Historické hodiny opět tikají! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 15. srpna 2022

Svátek slaví Hana, zítra Jáchym

Mravenčí práce restaurátora: Historické hodiny opět tikají!

Alabastrová čtenářka zaujme propracovanými detaily.
Alabastrová čtenářka zaujme propracovanými detaily. ( Foto pro Aha! – dílna Jana Marka)

Devět historicky cenných hodin restauruje dílna Jana Marka (45). Vzácné strojky z celé Evropy budou opět měřit čas v libereckém Severočeském muzeu.

Většina z restaurovaných kousků byla nefunkční a sloužila pouze jako exponáty. Každý restaurovaný hodinový strojek potřebuje rozdílnou péči. „Restaurování jako takové je vždycky trochu dobrodružství. Žádné hodiny nejsou stejné a musíte tak vždy uplatňovat individuální přístup,“ říká zkušený restaurátor Jan Marek. Práce na jedněch stolních hodinách trvá zhruba měsíc. Restaurované stroje pochází z Německa, Anglie nebo Rakouska.

Turnovský restaurátor Jan Marek při opravách.

Odbíjely šlechticům

Nástěnné hodiny se čtvrťovým bicím strojem pochází z přelomu 18. a 19. století, pravděpodobně z Lipska. Zdobí je erb šlechtického rodu Salm-Reifferscheidt-Hainspach, který vlastnil i panství ve Šluknovském výběžku.

Vrátili lesk čtenářce

Z alabastru jsou hodiny s motivem čtenářky. Na začátku 19. století je vyrobili mistři ve Vídni. Zdobené jsou zlaceným bronzem a stříbřením.

Čas měřily lucerny

Trendem počátku 17. století se na britských ostrovech staly takzvané lucernové hodiny. Tvar mechanického strojku totiž připomíná svítidlo.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.