Boj v Hradci Králové kvůli ruskému kolu: Sousedí s centrem uprchlíků | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 23. března 2023

Svátek slaví Ivona, zítra Gabriel

Boj v Hradci Králové kvůli ruskému kolu: Sousedí s centrem uprchlíků

Atrakce stojí v Hradci Králové jen asi 150 metrů od střediska příjmu ukrajinských uprchlíků.
Atrakce stojí v Hradci Králové jen asi 150 metrů od střediska příjmu ukrajinských uprchlíků. (Foto Aha! – Jitka Pecharová, Facebook)

Vše, co je ruské, není nyní přijímáno dobře. Na Ukrajinské se přejmenovaly Ruské ulice, zmrzlina a nedávno i vejce. V Hradci Králové nyní vadí i postavení ruského kola.

Když se před pár dny uprostřed krajské metropole začala přes 30 metrů vysoká atrakce stavět, lidé začali na sociální síti debatovat o tom, zda je to v tuto dobu vhodné. Někteří s ironií a nadsázkou, jiní ale s vážností haněli nejen samotný kolotoč, ale odsuzovali i to, že ruské kolo vyrostlo na prostranství před asistenčním centrem přijímajícím ukrajinské uprchlíky. „Asi nějaká provokace!“ napsala na Facebooku paní Hana. Je sice fakt, že ruské kolo v Hradci Králové už několik let nebylo, ale přesně nyní stojí na místě, kde se už roky pořádají poutě.

Uprchlíci v českých datech: Utíkají hlavně ženy a děti!

Od začátku ruské invaze mohlo do Česka před válkou utéct až 270 tisíc ukrajinských občanů. Podle údajů webu Golemio.cz se dosud u nás registrovalo 174 702 osob. Drtivou většinou z nich tvoří ti nejzranitelnější – ženy a děti.

Několik speciálních opatření schválil Senát.
Ta včera podepsal prezident Zeman (77):

  • Školy budou moci zvýšit kapacity tříd kvůli dětem uprchlíků. Postarat se o ně budou moci rovněž ukrajinští pedagogové, kteří nebudou muset splňovat podmínku znalosti češtiny. Nejmenší děti pracující migrantů pak budou moci začít chodit do dětských skupin.
  • Ukrajinci budou moci pracovat bez povolení a zaměstnání získají bez překážek. Také získají nárok na peněžní příspěvek, tzv. humanitární dávku ve výši 5000 korun. Tu budou moci pobírat opakovaně až 5 měsíců.
  • České domácnosti, které uprchlíky ubytují, by rovněž mohly dostat peněžitý příspěvek. Zatím se počítá se 3000 Kč na osobu a měsíc, nejvýše však 9000 korun na jednu domácnost. Výši sumy ještě musí příští týden upřesnit vláda.

Přečtěte si
pravlast
19. 3. 2022 • 11:24

Hrdinná Fiala to jistě přijede rozsoudit a zároveň symbolicky položí věnec k novému pomníku,tím bude ono dříve Ruské nyní Banderovo kolo.

-bello-
19. 3. 2022 • 01:13

Když Ukrajincům Zeman a Fiala dali příspěvky, jistě jim slovo Ruské vadit nebude a na kole e budou vozit.Dyť Zelenskyj vystudoval na Institutu turismus tak ho i s atrakcemi Ukrajinci uplatňují.
Vůbec se mi nelíbí, jak tady fanaticky začali politici " kádrovat" jak za komu­nistů­.Momen­tálně tato vláda podporuje, dle mého názoru, silný nacionalismus proti Rusku , ( ne , že ne! markantně ano! .) a děsí mě, co vše je povoleno !!! .Za čas se to ale zhoupne vůči Ukrajině. Český fanatický dav , který dnes lynčuje z pověření vlády Rusko a znárodňuje mu majetek za chvíli bude řvát, že co si nevydělá nemá , zatímco jeho ukrajinský spoluobčan nevydělal , nevydělá a dokonce má předplaceno na dlouhou dobu dopředu. Logický vývoj frustrace.
Učitel a globální hrdina Fiala by si měl jistit jiné místo.
Je češtinář a každá ruka pro vzdělání Ukrajinců je teď dobrá!
A má i děják. Tam bych přiblížila , jak jsme hodný a nekonfliktní národ a že víme, že ne každý je až tak beránčí, jako my a není ani ten, kterého líčí v knihách Halina Pawlowská V Paměti národa že máme i Banderovce a i to , že před 10 lety Ukrajina Banderovce pyšně světu vyznamenala ..Takže to jen aby se vědělo, až dorazí dalších 100 000 manželů a otců a bratrů od žen s dětmi , které zde zachraňujeme a děláme vše pro jejich blaho!

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.