Umělé lesy v boji s globálním oteplováním: Roury místo stromů | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 1. července 2022

Svátek slaví Jaroslava, zítra Patricie

Umělé lesy v boji s globálním oteplováním: Roury místo stromů

Takhle vypadá les budoucnosti...
Takhle vypadá les budoucnosti... (Foto ara)

Nic jiného nebudí mezi ekology takové vášně jako zvyšující se podíl skleníkových plynů v kombinaci s úbytkem lesů. Právě zeleň totiž naši planetu od emisí čistí a radši ani nepomýšlet na to, co se stane, až tu žádná nebude... Vědci z arizonské univerzity přicházejí s pragmatickým řešením: vysázíme si stromy umělé!

Vysázet možná není to správné označení, mnohem víc by se hodilo slovo zkonstruovat. Ačkoli tyhle podivné sloupy připomínající obří topné lampy samy nevyrostou, lesní porost zastoupí důstojně.

Farma stověžatá...

Každý umělý strom se skládá ze dvou částí. První tvoří disky s chemickou pryskyřicí, které z ovzduší zachytávají oxid uhličitý (CO2). Jakmile se naplní, propadnou do nižšího patra, kde se CO2 odpaří do připravených boxů. V nich může být bezpečně skladován, jak dlouho je třeba.

Stromy právě procházejí testováním na arizonské univerzitě ve městě Tempe. A pokud se osvědčí, plánují inženýři vybudovat hned tři »lesní« farmy. „Dohromady budou schopny absorbovat až 1000 tun CO2 denně,“ libuje si profesor Klaus Lackner, hlava celé operace. „Nashromážděný oxid uhličitý bude navíc možné znovu použít na výrobu benzinu, nafty nebo petroleje.“

Myšlenka je to pěkná – vyprodukované emise bychom znovu zpracovávali, a tak by jich v ovzduší nepřibývalo. Ekologové nicméně namítají, že i kdybychom jejich množství celoplošně snížili, stejně se řítíme do záhuby. Nehledě na to, že umělé lesy v přírodě příliš vkusně vypadat nebudou...

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.