Dnes je Den Země: Jak chránit životní prostředí? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 22. února 2024

Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk

Dnes je Den Země: Jak chránit životní prostředí?

ilustrační foto
ilustrační foto (Shutterstock)

Dnes celý svět slaví Den Země. Správné třídění odpadu, nakupování udržitelných značek, šetrné zacházení s vodou nebo ekologický způsob cestování. To jsou ekokrůčky, kterými můžete přispět k ochraně životního prostředí.

Jezděte zeleně

Cestování za sebou zanechává přímou uhlíkovou stopu. Jak ji snížit? Vyměňte jednou za týden auto na cestu do práce za vlak. Podnikejte kratší cesty na kole, nebo pěšky. Místo létání zvolte šetrnější vlakovou dopravu.

Co je uhlíková stopa?

Jde o měřítko dopadu lidské činnosti na životní prostředí, a zejména na klimatické změny. Je buď přímá (daná spotřebou paliv), nebo nepřímá (představuje těžbu surovin, výrobu, přepravu produktů apod.).

Kupujte lokální potraviny

Pro polovinu Čechů je při nákupu udržitelnost důležitá. Podle průzkumu společnosti EY upřednostňuje k přírodě a lidem šetrné značky 52% Čechů. K nejudržitelnějším potravinám patří ty lokální.

Jak je poznáte?

Udržitelné výrobky poznáte podle důvěryhodných certifikátů, například tzv. biozebry, která označuje biopotraviny vyrobené v ČR, nebo loga se skákajícím králíkem, kterým se označuje kosmetika netestovaná na zvířatech.

Třiďte správně

Češi patří k největším třídičům v Evropě. Ale jen zhruba polovina z nás umí rozeznat základní typy kontejnerů.

ŽLUTÝ = PLAST

NE! Mastné obaly, obaly se zbytky potravin a čisticích přípravků, obaly od barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny.

MODRÝ = PAPÍR

E! Uhlový, mastný nebo znečištěný papír, termopapír (účtenky), použité plenky.

ZELENÝ = BAREVNÉ SKLO, BÍLÝ = ČIRÉ SKLO

NE! Porcelán a keramika, autosklo, zrcadla, zlacená a pokovená skla apod., varné a laboratorní sklo.

ORANŽOVÝ = NÁPOJOVÝ KARTON

NE! Měkké sáčky od potravin v prášku, nápojové kartony se zbytky nápojů.

ŠEDÝ = KOVY NE!

Plechovky od barev a jiných nebezpečných látek, plechovky od nebezpečných látek, elektrospotřebiče (vše patří do sběrného dvora).

ČERNÝ S HNĚDÝM VÍKEM = OLEJ

Vychladlý použitý olej přelijte například do PET lahve. Pokud ji nemáte nablízku, tak olej vhoďte do směsného odpadu.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.