Nečekané tajemství Krkonoš: Objevili knihu z 15. století!

Co se dělo v Krkonoších před 600 lety? Na to odpovídá Vlašská kniha z první poloviny 15. století, která se od války skrývala v depozitáři. Obsahuje i 850 stran alchymistických textů. Do Krkonoš prý ve středověku mířili hledači cenných kovů až z Itálie.
Vlašskou knihu se loni podařilo objevit v berlínské knihovně, kopie stránek teď zkoumají archiváři z Trutnova. Lidské aktivity podle ní v Krkonoších začaly díky drahým kovům mnohem dříve, než se předpokládalo. „Prvních 15 stránek je popis cesty Antonia Vale, který do Krkonoš vyrazil z Itálie. Zbylých asi 850 stran jsou alchymistické texty,“ zmiňuje Otto Štemberk (56) ze spolku Trutnov – město draka.
Italem popsaná cesta začala na Jelení hoře u Malé Úpy a končila v padesát kilometrů vzdálené polské Szklarske Porębě. Podle Štemberka prý lze ještě stále v Krkonoších nalézt vlašské značky. Donedávna se mělo za to, že Krkonoše začaly lidi zajímat až v 16. století, kdy tam přicházeli dřevorubci a horskou krajinu osidlovali. „Právě Vlašská knížka dokazuje, že i předtím v horách probíhalo hledání drahých kovů a minerálů,“ řekl archivář z Trutnova Pavel Zahradník. Kniha obsahuje i alchymistické a magické texty. Kniha je psaná latinsky a německy, příští rok by se měla část přeložených textů zpřístupnit veřejnosti.
Doly v Obřím dole
První zmínky o těžbě v krkonošském Obřím dole pocházely z roku 1456, kdy neznámý Benátčan popsal cestu z Vrchlabí do Obřího dolu pod Sněžkou, kde měl nalézt kostry lidí, ametysty, smaragdy a zlato coby pozůstatek po dolování. Na české straně Krkonoš se nejvíce těžilo a rýžovalo zlato v širokém okolí Rýchor, Černého dolu, Zlaté Olešnice i na svazích Zlatého hřbetu.
Neprobádané území
Krkonoše byly do 13. století neprobádaným územím, jehož význam byl pro české království především obranný. Pravděpodobně už v této době přicházeli do neprozkoumaných hor Vlaši – hledači pokladů, zlata a drahých kamenů. Následovala těžba rud a minerálů, mezi 12. až 16. stoletím prý patřilo dolování, hornictví a zpracování železných rud k nejčastější obživě i obyvatel Krkonoše.