Stateční studenti a policisté dostali ocenění: Zachránili tonoucí ženu s dítětem! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 26. ledna 2023

Svátek slaví Zora, zítra Ingrid

Stateční studenti a policisté dostali ocenění: Zachránili tonoucí ženu s dítětem!

Zleva studenti Michal Miga, Matyáš Hlavinka, Jiří Křikava, Antonín Havlík, Karel Hudik, Rostislav Veselý, Václav Kuchař a policisté Jan Srb a František Tlapa.
Zleva studenti Michal Miga, Matyáš Hlavinka, Jiří Křikava, Antonín Havlík, Karel Hudik, Rostislav Veselý, Václav Kuchař a policisté Jan Srb a František Tlapa. (Foto Aha! – Vlaďka Hradská)

Jsou stateční a skromní. Sedm studentů (15 a 16) a dva policisté Jan Srb (31) a František Tlapa (48) zachránili život tonoucí ženě s dítětem. Společně vytáhli těla z ledové řeky Blanice. Jejich čin včera ocenil jihočeský policejní ředitel Luděk Procházka.

„Jsem na vás hrdý,“ prohlásil na adresu podřízených a studentů střední rybářské školy Luděk Procházka. Právě ti zahlédli minulou středu večer na mostě na kraji Vodňan opuštěný kočárek a zjistili, že se v Blanici topí žena a dítě. Okamžitě volali na linku 158 a sami se pokusili tonoucí zachránit. „Voda měla jen 3,8 stupňů Celsia, byl tam silný proud a my věděli, že je tam dva a půl metru. Když přijeli policisté, hned se vrhli do řeky, tak jsme jim svítili a pomáhali topící vytáhnout na břeh. To by udělal každý,“ řekl student Matyáš Hlavinka. Za to, že mladíci prokázali odvahu a duchapřítomnost, dostali od policejního ředitele pamětní minci a další dárky. Poděkovat jim přišel i starosta Vodňan.

Stateční policisté

Medaili za záchranu života převzali z rukou policejního ředitele policisté František Tlapa a Jan Srb, který už v roce 2018 jednu medaili obdržel. Tehdy vytáhl z havarovaného hořícího auta posádku vozu.

Matka je ve vazbě

Skokem do vody i s dítětem se rozhodla ukončit své trápení mladá žena. K hrůznému činu se zřejmě odhodlávala delší dobu, protože ji svědek spatřil u řeky Blanice už odpoledne. Údajně na sociální sítě napsala vzkaz na rozloučenou manželovi, který ji měl dlouhodobě týrat. Policisté více nesdělili. Ženu obvinili z pokusu o vraždu. Soud ji poslal do vazební věznice. Hrozí jí 18 let za mřížemi.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.