Odebrání pravomocí prezidenta: Senát a Sněmovna návrh projednají až...

Není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. To napsal prezidentův ošetřující lékař Miroslav Zavoral (67) šéfovi Senátu Miloši Vystrčilovi. A horní komora ihned začala řešit, jak hlavě státu odebrat pravomoci. Sešli se kvůli tomu i předsedové politických stran.
Aby mohl být Miloš Zeman zbaven pravomocí, a zůstal prezidentem, musí se na tom usnést Senát i Sněmovna. Včera kvůli tomu jednala sněmovní komise a ta jednomyslně rozhodla. „Na základě informací poskytnutých Ústřední vojenskou nemocnicí komise konstatuje, že podmínky stanovené pro aktivaci článku 66 jsou dány,“ stojí v usnesení. Předseda její komise a senátor Zdeněk Hraba (45, STAN) oznámil, že dolní komora by o »spuštění« článku 66 ústavy mohla jednat za dva týdny. „Velmi pravděpodobně to bude 5. listopadu,“ oznámil termín Senátu, pak přijde na řadu Sněmovna.
Až noví poslanci
Jak v Senátu, tak i v dolní komoře Parlamentu stačí ke schválení usnesení nadpoloviční většina přítomných. Poslanci se tím budou zabývat až pár dnů po senátorech. A důvod? Ve čtvrtek 21. října totiž končí mandát starým poslancům a ti se tak už tímto krokem nestihnou zabývat. Rozhodnutí tak čeká na nově zvolené poslance. Ti se mají na ustavujícím zasedání sejít až 8. listopadu a poté teprve může být tento bod zařazen na program.
Předsedové se radili
Jak dál postupovat, včera odpoledne v Senátu řešili všichni předsedové sněmovních stran – Andrej Babiš (67, ANO), Petr Fiala (57, ODS), Vít Rakušan (43, STAN), Ivan Bartoš (41, Piráti), Tomio Okamura (49, SPD) a Markéta Pekarová Adamová (37, TOP09). A výsledek? „Bude nutné si vyžádat znovu stanovisko ÚVN,“ řekl po jednání lídrů Fiala s tím, že šéf vojenského špitálu musí opět říci, zda Zeman nadále nemůže zastávat svůj úřad. Stanovisko si podle šéfa ODS vyžádají obě komory Parlamentu. Podle Babiše ale nikdo nemá dělat unáhlené kroky. „Nejdřív je potřeba vyčkat na ustanovení Sněmovny, poté nastupuje demise vlády a poté je potřeba zjistit, zda je pan prezident schopen vykonávat tuto činnost (funkci) nebo ne,“ řekl premiér po jednání s tím, že hlasování by pak mohlo být až začátkem prosince.