Umělec protestuje proti nízkým odměnám: Místo obrazů jen prázdné rámy! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 29. ledna 2022

Svátek slaví Zdislava, zítra Robin

Umělec protestuje proti nízkým odměnám: Místo obrazů jen prázdné rámy!

Výstava, na které nic neuvidíte
Výstava, na které nic neuvidíte ( Foto Reuters, Facebook)

O pořádný poprask v Dánsku se postaral svérázný umělec umělec Jens Haaning (56), který do galerie místo objednaných děl poslal prázdné rámy. Protestuje tak proti nízkým odměnám výtvarníků.

Vše začalo tím, že dánské muzeum Kunsten poskytlo Haaningovi v přepočtu 1,8 milionu korun (z toho 85 tisíc Kč činila jeho odměna), aby mohl znovu vytvořit svá předchozí díla ze série Průměrný příjem, kdy na plátna lepil skutečné bankovky ve výši průměrného platu.

Jenže filuta si finance nechal a na výstavu poslal jen rámy s názvem Vezmi peníze a uteč. Řediteli muzea Lasseovi Anderssonovi to ale jako sranda nepřijde. „Nejsme bohaté muzeum. Pokud peníze nedostaneme zpět, budeme na něj muset podat žalobu,“ uvedl. Haaning ovšem nic vracet nehodlá. „Mé dílo spočívá v tom, že jsem si ty peníze vzal. Není to krádež. Je to porušení smlouvy, ale i to je součástí díla,“ hájí se a vyzývá další lidi, aby se k němu přidali.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.