Smrtící vášeň mezi sklípkany: Samička nápadníka sežrala | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 26. ledna 2022

Svátek slaví Zora, zítra Ingrid

Smrtící vášeň mezi sklípkany: Samička nápadníka sežrala

Nasycená samička sklípkana v rukou mluvčího jihlavské zoo Martina Maláče.
Nasycená samička sklípkana v rukou mluvčího jihlavské zoo Martina Maláče. (Foto Aha! – Jiří Čada)

Byl to pokus o navázání soužití dvou největších pavouků světa v jednom teráriu. Chovatelům jihlavské zoo však nevyšel. Samička sklípkana Smithova svého partnera slupla, ještě než došlo k páření!

„Zkoušeli jsme, zda jsou dvě pohlaví tohoto velkého pavouka schopna žít vedle sebe,“ vysvětlil mluvčí zoo Martin Maláč. „Nejsou, sežrala ho ještě před námluvami. Ty se vyznačují tím, že podstatně menší sameček dupe předníma nohama před úkrytem samičky a ta mu stejným způsobem odpovídá, zda má zájem o páření,“ popsal. Běžně jsou tito obří pavouci, žijící v pouštích a polopouštích Mexika, samotáři. Hledají se jen v době páření. Ihned po něm musí sameček prchnout, jinak si na něm samička pochutná. „V umělých chovech se po spáření obou jedinců jeden z nich okamžitě odchytí a oddělí od druhého,“ prozradil Maláč. Chovatelé v Jihlavě si nyní musí pořídit nového samečka.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.