Požár na letišti Točná: V ohrožení byl i Baťův letoun! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 6. října 2022

Svátek slaví Hanuš, zítra Justýna

Požár na letišti Točná: V ohrožení byl i Baťův letoun!

V hangáru byla i Baťova Electra.
V hangáru byla i Baťova Electra.  (Foto Aha! – David Malík)

Na pražském letišti Točná včera ráno hořelo. Plameny pohltily hangár, ve kterém byla i slavná Electra, v níž Jan Antonín Baťa (1898 –1965) obletěl svět. 

„Pravděpodobné místo vzniku požáru bylo vedle haly, kde byla hromada dřeva či kůlna s uskladněným dřevem. Příčina je v šetření,“ uvedl ředitel pražských hasičů Luděk Prudil s tím, že škoda je odhadnuta na milion korun. V hale parkovala řada historických letadel s nevyčíslitelnou hodnotou včetně proslulého letounu Lockheed Electra 10A, se kterým Jan Antonín Baťa obletěl celý svět. Všechny stroje se personálu naštěstí podařilo dostat ven.

Kolem světa za 116 dní

Cestu kolem světa uskutečnil Jan Antonín Baťa kvůli kontrole poboček, hledání dodavatelů a uzavírání nových smluv. O rok dříve se totiž stal předsedou Světové asociace pro obchodní vzdělávání. Z baťovského letiště v Otrokovicích odlétl 6. ledna 1937 a na cestě absolvoval jednání s téměř dvěma tisícovkami osobností z 26 zemí světa. Zpět do Otrokovic se vrátil 1. května téhož roku.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.