Poslanci propustili v prvním čtení volební novelu: Stačí jediný obvod?! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 18. června 2024

Svátek slaví Milan, zítra Leoš

Poslanci propustili v prvním čtení volební novelu: Stačí jediný obvod?!

 Poslanci včera vedli věcnou diskuzi a rozhodli během hodiny.
Poslanci včera vedli věcnou diskuzi a rozhodli během hodiny. ( Foto Aha! – J. Poláček)

O něco spravedlivější by měly být říjnové sněmovní volby. Přeje si to Ústavní soud, a poslanci tak musí urychleně přijmout nová pravidla. Včera v prvním čtení schválili vládní novelu. Spor je hlavně o počtu volebních obvodů.

Podle ústavních soudců dosavadní praxe přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty porušují rovnost volebního práva a šance kandidujících uskupení. Sporné pasáže zrušil, a tak by se bez nové normy nemohly říjnové volby vůbec konat. Vládní představa, kterou včera Sněmovna poslala k projednání do ústavněprávního výboru, počítá s dvěma variantami. Jde totiž o to, zda zachovat 14 volebních krajů, nebo mít jen jeden jediný. Druhou variantu prosazuje ale pouze hnutí ANO, pro druhou je většina parlamentních stran a také Senát.

Ten se musí na výsledném znění shodnout. Jediný obvod označil poslanec Patrik Nacher (46, za ANO) za spravedlivější a transparentnější. Lidé by si podle něj vybírali potenciálního premiéra mezi Andrejem Babišem (66, ANO), Ivanem Bartošem (40, Piráti) a Petrem Fialou (56, ODS). Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek (32) ale prohlásil, že jeden obvod by byl nejvýhodnější pro »strany jednoho muže«. Ústavněprávní výbor má nyní na projednání 15 dní. Paralelně se řeší i starší lidovecká novela, která už prošla prvním čtením minulý týden a zachovává také počet obvodů.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.