Poslední poprava v Brně na ulici: Jak zemřel přihlížející divák?
Za chladnokrevnou vraždu byl potrestán smrtí. Řezník Josef Čapek (†32) vydechl naposledy před zraky davu. Od poslední popravy na veřejném prostranství v Brně uplynulo přesně 155 let. O život tam přišel i jeden z diváků.
Psal se 31. leden 1866. Tehdy bylo v brněnských ulicích živo. „Po celý den putovaly davy lidstva na místo ohyzdného divadla,“ uvedla tehdy Moravská orlice. Ve Schwabengasse (dnešní Údolní ulici) se konala poprava řezníka Josefa Čapka.
Trest přijal
Rozsudek smrti padl 9. října 1865. „Chybil jsem a svého zlého skutku lituji. Žíti si nepřeji a ochotně se podrobím smrti,“ přiznal se k vraždě Čapek, který si naposledy přál kávu, později víno a fajfku s tabákem. Na popraviště ho doprovázel 12. batalion polních myslivců. V uzavřeném voze s ním jel duchovní Probus poskytující útěchu a nezbytný dozor.
Zavraždil vozku
Čapek byl rodák z Olešnice. V prosinci 1864 přišel do Boskovic, kde se seznámil s pacholkem Tomášem Chládkem. Do piva mu míchal kořalku a pak spolu odjeli na plném povozu kukuřice. Jakmile Chládek usnul, Čapek ho dvěma ránami do hlavy zabil. Následně ukradl povoz, prodal náklad kukuřice a mrtvolu hodil do řeky.
Divák spadl a zabil se
Další popravy byly poté přesunuty z běžné ulice do trestnice na Cejlu. Mimo Čapka totiž při poslední popravě zemřel jeden z diváků, který se tak nakláněl, že z návrší spadl. Některé popravy ale byly i nadále věřejně přístupné v trestnici. Naposledy tam byl popraven před 500 návštěvníky obuvník z Tuřan Antonín Zaorálek. Oběšen byl za loupežnou 16. srpna 1899.