Kdo chce pít, musí nést následky: Kocovina s noblesou

Můžeme si za to sami, za pár chvilek veselí, radosti a uvolnění předlouhá nepohodlná daň v podobě kocoviny. Kdo se chce napít, vyhodit si z kopýtka či vystřelit do vesmíru, musí s tím počítat. A pak být frajer(ka) a tu protivnou »kočku« s grácií ustát. Měli bychom vědět, že za další den už bude líp a zase budeme mít roupy…
1/ Požíváním piva, vína, aj. do sebe pereme koncentrované látky zvané etylalkohol. V menším množství vyvolávají euforii, později ztrácíme zábrany a také se nám zatočí hlava, až nakonec se otočí žaludek, dá se říct, naruby. Etylalkohol vyřazuje hormon vazopresin, jenž má udržovat v organismu dostatek vody, což vede k dehydrataci. Zužují se vlásečnice v ledvinách, nejprve nás to nutí k močení, později naopak tvorba moči pokulhává.
2/ Dalším »hitem« je acetaldehyd. Jakmile přestaneme pít alkohol, naše játra začnou etylalkohol přítomný v těle postupně přeměňovat právě na tuto vysoce toxickou látku, která v těle vyvolává celkovou nevolnost.
3/ Při pití alkoholu ovšem dochází ještě ke třetímu důležitému procesu, který se na kocovině podílí – v těle se pitím alkoholu zvyšuje množství tzv. cytokinů, což jsou tzv. signální proteiny, které zpravidla ohlašují nástup infekce či nemoci. Je to, jako bychom začali marodit… Proto je nám blbě, buší nám srdce, potíme se, jsme ospalí apod.
RESUMÉ
Než jdete pít, představte si, že obětujete celý další den, produktivita je chabá, koncentrace na cokoli vratká, síly člověk také nemá na rozdávání. I když se jakžtakž dostaneme z krize, únava, letargie, úzkosti odcházejí pomaleji. Prostě s tím vším musíme počítat. Kocovinou se organismus brání, abyste mu to už příště nedělali. Takže si vypijte, ale pak si nestěžujte!
ŽHAVÝ TIP: Kokosová voda
Zapomeňte na »ionťáky« nebo jiné energetické nápoje. Sáhněte po kokosové vodě! Ta obsahuje elektrolyty, jako je draslík, stejně jako antioxidanty, které restartují vaše tělo po dlouhé propité noci.