Prostorový obraz autora jesliček: Je ze součástek pro kutily!

Portrét punčochářského mistra Tomáše Krýzy, autora největšího mechanického lidového betléma na světě, bude k vidění na jihu Čech. Výtvarník Patrik Proško ho sestavil z drobných součástek.
„Skládám na milimetr přesně různé předměty do prostoru tak, aby ze správného pozorovacího úhlu vytvářely portrét,“ popsal Proško. Zdůraznil, že při tom záleží nejen na tvaru, ale i na velikosti a barvě každého předmětu. Při práci používá věci, které souvisí se životem nebo odkazem dané osobnosti a vyprávějí jeho příběh. „V tomto případě jsou tam zakomponované i rozbité součástky z jesliček, které Krýzovi kdysi prošly rukama, sto let staré noviny a mnoho dalších věci z antikvariátů, které by měly symbolizovat mistrovu dílnu. Chtěl jsem tím vzdát hold člověku, který dokázal vytvořit doma na koleni unikátní dílo,“ dodal.
Bude v sakristii
Patrik Proško už touto technikou vytvořil například z elektropřijímačů Nikolu Teslu či z bot Tomáše Baťu. K vidění jsou v Illusion Art Museum Prague. Krýzu sestavoval dva měsíce. „Nejtěžší je vymyslet technologický systém, aby se socha dala rozebrat a znovu složit. Krýza má rozměry 3,5 metru na hloubku, 2,5 metru na šířku a vysoký je dva metry. Teď se sestavuje v sakristii kostela sv. Jana Křtitele v Hradci, kde bude k vidění,“ řekl sochař.