Zdravý spánek a jeho délka, rady a tipy, jak lépe spát | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 3. února 2023

Svátek slaví Blažej, zítra Jarmila

Zdravý spánek a jeho délka, rady a tipy, jak lépe spát

 (Postelia)

Kvalitu našeho života zásadně ovlivní i kvalita spánku a jeho délka. Proto je důležité udělat vše proto, aby se nám usínalo a spalo co nejlépe, jak na to?

Délka spánku

Pro každodenní fungování je právě délka spánku nejdůležitější, takže pokud nemáte problém se spánkem a usínáním, tak jste spokojený člověk a radíme spěte co nejdéle to jde. Každý má své povinnosti a musí vstávat do práce, nebo do školy, proto je rozumné prodloužit délku spánku odchodem do postele, bez zbytečného ponocování.

Nedostatek spánku škodí zdraví

Již Napoleon tvrdil, že spánek je jen pro slabochy a zbytečná ztráta času, a sám mu věnoval maximálně čtyři hodiny denně. Podobných “Napoleonů” dnes najdete mnoho, jenže přitom zapomínají na zdravotní rizika, která jim kvůli spánkovému zkrácení hrozí.

.

Lékaři v poslední době stále hlasitěji upozorňují na to, že poruchy spánku souvisejí se zvýšeným rizikem infarktu a také s vyšším rizikem mrtvice. Nedostatečný spánek by měl být považován za rizikový faktor, stejně jako nevhodný jídelníček, či kouření.

Kdo málo spí, může nabývat na váze

Lidé s nedostatkem spánku totiž produkují více hormonů hladu - ghrelinu, který zvyšuje chuť k jídlu a zároveň mají nižší hladinu hormonu nasycení - leptinu. Výsledkem je, že mají častěji pocit hladu, který se samozřejmě snaží zahnat. 

Spánek prospívá mozku

Existuje studie, která prokazuje, že nevyspalí lidé v zaměstnání vyvolávají konflikty, urážejí své kolegy, tempo jejich práce je pomalé a navíc se většinu času věnují aktivitám, které s jich náplní práce nemají nic společného. K tomu připočtěte, že málo spánku vede k poruchám soustředění a zvyšuje riziko špatných rozhodnutí. Důsledkem takového jednání se může stát, že vás zaměstnavatel, ani kolegové nemusí mít v oblibě.

.

Tipy pro lepší spánek

Existuje mnoho babských rad a na každého funguje něco jiného, pokud ale dodržíte tyto rady, tak garantujeme, že váš spánek bude kvalitnější:

Teplota v ložnici

Stará, ale funkční rada. S topením to v ložnici nepřehánějte a vpusťte raději čerstvý vzduch. Dostatek kyslíku ve vzduchu je jeden z nejcitlivějších faktorů spánku.

Zdravotní matrace a kvalitní polštář

Kvalitu spánku ovlivní zdravotní matrace, která dokáže svou tvárností okopírovat konturu lidského těla, díky tomu je páteř ve své přirozené poloze a snadněji a rychleji regeneruje, než na matraci, na které se páteř namáhá.

.

Alkohol, kofein a jídlo

Množství jídla a alkohol mohou ovlivnit kvalitu spánku, proto se snažte omezit potraviny s vysokým glykemickým indexem. Tedy cokoliv, co obsahuje rafinovaný cukr a bílou mouku. Mezi posledním jídlem a odchodem do postele, by měl být alespoň dvouhodinový rozestup. Spát ale nechoďte s pocitem hladu. Alkohol, limonády s cukrem, energetické nápoje a kafe mají na spánek podobný negativní účinek.

Spánkové aplikace a spánkový deník

Podle odborníků by dospělý člověk měl spát 7 až 9 hodin denně. Univerzální návod na délku spánku neexistuje, proto pokud se vám nedaří vyspat se “dorůžova”, veďte si spánkový deník, nebo si stáhněte spánkovou aplikaci, která vám vše změří. Je důležité zjistit, jaká doba spánku je pro vás ideální, proto si veďte poznámky.

Aktivní přes den

Není únava, jako únava, pokud většinu času trávíte v kanceláři, jedná se o vyčerpání duševní, které souvisí se stresem. K tomu, aby se vám dobře spalo, potřebujete fyzickou zátěž. Proto přidejte do svého denního programu více pohybu, dopřejte si delší procházku,  zkuste běh, nebo si zajděte do bazénu.

Ložnice bez elektrického a světelného smogu

Televize, notebook či mobil nechte mimo ložnici. Takzvané modré světlo může narušovat spánek. V ložnici před spánkem větrejte, udržujte stálou teplotu, ideálních je 18°C a do oken si nechte nainstalovat žaluzie nebo rolety, které dovnitř nepustí rušivé světlo z ulice.

.

Sprcha, meduňka a melatonin

Pokud nemůžete usnout, zkuste osvědčené rady, jako jsou čaj z meduňky, studenější sprchu, která ochladí organismus, nebo se poraďte s lékařem, vhodný je třeba Melatonin, který je znám jako hormon spánku.

 

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.