Jak přibrzdit šíření koronaviru? Zůstaňte doma! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 29. dubna 2024

Svátek slaví Robert, zítra Blahoslav

Jak přibrzdit šíření koronaviru? Zůstaňte doma!

„Můžeme se tím řídit všichni, abychom se navzájem ochránili,“ říká MUDr. Tomáš Jílek.
„Můžeme se tím řídit všichni, abychom se navzájem ochránili,“ říká MUDr. Tomáš Jílek. (foto ara)

Nic mi není, to jsem jen prostydl, vždyť je podzim, tak prostě mám rýmu. Ještě před rokem by taková slova hrozbu nepředstavovala, dnes bohužel ano. Problém je v tom, že stejnými příznaky se může projevit covid-19. Praktický lékař Tomáš Jílek (35) z Humpolce upozorňuje, že až třetinu nakažených mají na svědomí právě tzv. symptomatičtí nakažení. Co to znamená?

Jak si správně vyložit pojem symptomatičtí nakažení?

„Jsou to lidé, kteří na sobě začali pozorovat první příznaky onemocnění a nepřikládají jim větší důležitost. My praktičtí lékaři vidíme, že minimálně polovina těchto lidí, kterým pro různé zdravotní potíže vystavujeme e-neschopenky a nařizujeme jim domácí izolaci, několik dnů ještě předtím chodila normálně mezi lidi, než se nás v ordinaci rozhodli kontaktovat. K tomu musíme přičíst další lidi s nejrůznějšími příznaky, o kterých se vůbec nedozvíme, oni se tiše léčí někde sami.“

Jak by se lidé měli chovat? Je způsob, jak nemoc dále nevědomky nešířit?

„Zásada je jednoduchá. Prosím každého, kdo začne pociťovat bolesti svalů, zimnici, bolest v krku nebo celé hlavy, rýmu, kašel, ztrátu chuti nebo čichu, a není to projev jeho jiného onemocnění, aby okamžitě, když si všimne těchto příznaků, zůstal doma. To je nejdůležitější.“

To většině z nás ale zaměstnavatelé tolerovat nebudou...

„Je nutné zůstat doma a telefonicky nebo e-mailem řešit další postup se svým praktickým lékařem a zaměstnavatelem. Je potřeba přestat vzniklé potíže svádět na prochladnutí, klimatizaci či přetažení z práce. Je velmi pravděpodobné, že se jedná o první projevy virového onemocnění. Zda o koronavir, nebo něco jiného, není v tu chvíli podstatné. Velmi důležité je zbavit se okamžitě iluze solidarity s kolegy v práci, např. nenechám je v tom přece samotné, nebo onoho známého pocitu, že bez vás se to v zaměstnání zhroutí. Nezhroutí, naopak v případě, že dál budete chodit mezi lidi, je pravděpodobné, že zbytek pracovního kolektivu pošlete do karantény nebo domácí izolace.“

To je vše?

„V podstatě ano. Pokud tuto základní zásadu budeme plošně dodržovat, máme šanci snížit šíření viru naprosto zásadním způsobem. Dodržujme to, prosím.“

Tohle se běžně neděje?

„Ne! Uvedu příklad. Znám pacienty, kteří například v neděli začnou pociťovat, že jim není dobře. Pokašlávají a v pondělí ráno jdou s bolestí hlavy nebo i mírnou horečkou do práce. V práci to překlepou ještě tři dny, než přijdou do ordinace.“

Co by znamenalo nedodržovat předkládanou jednoduchou zásadu?

„Další nárůst nových případů. Je tu hrozba, že za čtyři týdny nemusí být plicní ventilátory například pro seniory ve věku sedmdesáti let. Nebude dostatek zdravotnického personálu, který je umí obsluhovat. Nechci zažít, aby se rozhodovalo, kdo na ventilátor bude připojen, a kdo už vzhledem k svému věku ne.“

Armádní polní rmádní polní špitál už roste!

Armádní konvoj s první částí zařízení pro vojenskou polní nemocnici v pražských Letňanech dorazil včera do Prahy. Do konce tohoto týdne by měla být připravena přijímat první covidové pacienty. Minulý pátek vláda rozhodla o vzniku záložní nemocnice s pěti sty lůžky na výstavišti v Letňanech, která by měla odlehčit nedaleké Nemocnici Na Bulovce. Pacienti s nekomplikovaným průběhem onemocnění by se mohli zotavovat právě ve vojenských stanech a hangárech v areálu výstaviště. Je ale možné, že záložního špitálu, jehož součásti i v následujích dnech bude armáda navážet z Hradce Králové, nebude vůbec třeba.

„V případě aktivace záložní nemocnice bude na její provoz vyčleněno 200 příslušníků vojenského zdravotnického personálu. Podle potřeby bude doplněn o civilní zdravotnický personál,“ uvedla mluvčí armády Magdalena Dvořáková.

Co jelo po D11

Konvoj na dálnici D11 tvořilo 14 vozidel a souprav s přibližně 20 kontejnery se 165 tunami zdravotnického materiálu.

Svatby a pohřby pouze komorní

Svatby a pohřby pouze se třemi desítkami nejbližších, hostiny v restauraci jen do půlnoci. Takové omezení platí od včerejška v celé republice. Dosud se přitom svatebčané či smuteční hosté mohli sejít v libovolném počtu. Z přísných restrikcí tak tyto významné životní události dostaly jen malou úlevu. Pro normální hosty totiž musí restaurace zavřít už v osm hodin a v provozu mohou zůstat už jen výdejová okénka. Na zapití radosti či žalu tak dostali lidé čtyři hodiny navíc. Podmínkou je, že se hostiny uskuteční nejpozději následující den po svatbě či pohřbu. Také toto omezení by mělo podle dřívějších vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly (56, za ANO) platit do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Pokud se epidemiologická situace zlepší, maximální počet účastníků by se mohl zvýšit.

Další informace najdete v tištěné verzi Aha!

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.