Zdeněk Jičínský (†91): Odborník na otázky státu a práva zemřel: | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 22. července 2025

Svátek slaví Magdaléna, zítra Libor

Zdeněk Jičínský (†91): Odborník na otázky státu a práva zemřel:

Zdeněk Jičínský
Zdeněk Jičínský (Profimedia)

Zemřel signatář Charty 77 a jeden z předních odborníků na českou ústavu. Právník a exposlanec Zdeněk Jičínský prohrál v noci na čtvrtek boj s akutní leukemií. Skonal ve věku 91 let.

„V hlavě to měl tatínek srovnané, bohužel ale tělo vypovědělo službu. Asi před dvěma týdny se mu v nemocnici při vyšetření udělalo nevolno a lékaři zjistili, že má akutní leukemii. V noci došlo k selhání ledvin, koronavirus to nebyl,“ řekl Právu Jičínského syn Tomáš. Termín pohřbu zatím stanoven nebyl. Poslední rozloučení se zesnulým proběhne pravděpodobně v úzkém rodinném kruhu. Vyloučen z KSČ Jičínský byl výraznou postavou československé a posléze české politické scény. Koncem 60. let minulého století byl komunistickým poslancem a v roce 1970, po okupaci Československa armádami Vavršavské smlouvy, ho z KSČ vyloučili.

V lednu 1977 patřil k prvním signatářům Charty 77 a aktivně působil v disidentském hnutí. Politika versus lyžování Málokdo ví, že Zdeněk Jičínský se na konci 40. let minulého století rozhodoval, zda zasvětí svůj život politické kariéře, nebo své druhé lásce – sjezdovému lyžování. Politika nakonec zvítězila. Sport však nepřestal milovat nikdy. „Ještě před pěti lety lyžov předloni jezdil n kole a plaval v Labi,“ zavzpomína Jičínského syn.

Metál od Zemana

Po listopadu 1989 se stal členem Občanského fóra, poté členem Sněmovny národů a stanul ve vedení Federálního shromáždění. Poprvé byl zvolen poslancem za sociální demokracii v roce 1996. Členem dolní komory byl s přestávkou v letech 2002 a 2003 až do roku 2010. Tehdy už nekandidoval ze zdravotních důvodů. V roce 2014 mu prezident Miloš Zeman (75) udělil medaili Za zásluhy I. stupně.



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.

Známé celebrity
Agáta Hanychová • Anna K. • Anna Slováčková • Artur Štaidl • Bolek Polívka • Dagmar Havlová-Veškrnová • Dagmar Patrasová • Daniela Písařovicová • Dominika Gottová  • Eva Burešová • Eva Samková • Felix Slováček • Filip Blažek • František Ringo Čech • Hana Gregorová • Hana Zagorová • Helena Vondráčková • Hynek Čermák • Iva Kubelková • Ivana Gottová • Iveta Bartošová • Jakub Prachař • Jan Čenský • Jan Kraus • Jana Adamcová Nováková • Jana Boušková • Jaroslava Obermaierová • Jiří Bartoška • Jiří Krampol • Jiřina Bohdalová • Jitka Čvančarová • Josef Kokta • Karel Gott • Karel Šíp • Kate Middleton • Kateřina Brožová • Libor Bouček • Linda Rybová • Lucie Bílá • Lucie Borhyová • Lucie Šafářová • Lucie Vondráčková • Lukáš Vaculík • Mahulena Bočanová • Marek Eben • Marta Kubišová • Martin Dejdar • Michal David • Monika Marešová-Poslušná • Ondřej Gregor Brzobohatý • Pavla Tomicová • Petr Janda • Rey Koranteng • Sára Affašová  • Sara Sandeva • Simona Krainová • Štefan Margita • Taťána Kuchařová • Tatiana Dyková • Tereza Kostková • Tomáš Plekanec • Václav Neckář • Veronika Arichteva  • Veronika Gajerová • Veronika Žilková • Vojtěch Dyk • Vojtěch Kotek • Zdeněk Pohlreich • princ George • princ Harry