Expedice českých vědců na Antarktidu: Hrozí jim karanténa v Chile!

Kdy se dostanou domů? Návrat vědců z letošní 13. expedice brněnské Masarykovy univerzity do Antarktidy se kvůli koronavirové karanténě pořádně komplikuje. Své nejbližší neviděli už čtvrt roku.
Vědci už mohli být doma, odplouvat měli v půlce března. Loď ale pro ně kvůli poruše do Antarktidy vyrazila až o dva týdny později. Nyní se polárníci plaví na vojenské lodi Aquiles přes rozbouřený Drakeův průliv k mysu Horn. Směřují do Punta Arenas v Chile, kam by měli připlout 8. dubna. Do Evropy mají odletět 15. dubna. I v Punta Arenas v liduprázdné Patagonii ale úřady vyhlásily karanténu.
Stres bez rodin
Každý další den odloučení od rodin je teď stresující. „Situace a karanténní opatření kolem koronaviru se v Chile mění velmi turbulentně i několikrát denně. Držte nám všichni palce,“ okomentoval to z lodi Daniel Nývlt, který antarktické misi šéfuje.
Návrat v květnu?
Není přitom ale vůbec jasné, zda bude moci loď do chilského přístavu vplout, případně zda bude muset loď pokračovat dál. Vědci v Chile zřejmě skončí v karanténě. Pokud budou fungovat lety mezi Jižní Amerikou a Evropou, je možné, že se domů vrátí v květnu.
Tři měsíce na stanici
Brněnští vědci strávili tři měsíce na vědecké stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse. Jejím vlastníkem je Masarykova univerzita v Brně. Do užívání byla vědcům předána 22. února 2007, tedy před 13 lety. Náklady na její vybudování dosáhly 60 milionů korun. Odborníkům z Masarykovy univerzity, ale i z dalších českých a zahraničních institucí, má sloužit nejméně 30 let.
Víte, že...
...vědci z Masarykovy univerzity letos při expedici v Antarktidě měřili hmotu na ledovcích, které na místě dlouhodobě detailně studují?