Milence jsem oslovil na ulici, tvrdí fotograf (90)
Fotoaparát za dlouhých 81 let Adolf Čejchan (90) z Ústí nad Labem neodložil. Dobré oko a prst na spoušti z něj udělaly legendu. A to přesto, že se věnoval jedinému tématu, obrazu »svého« průmyslového města a běžnému životu jeho obyvatel.
K narozeninám dostal dárek, ústecké muzeum uspořádalo výstavu jeho fotografií. Vernisáže se stále čilý umělec zúčastnil a zavzpomínal na své začátky. „Přistěhovali jsme se sem s rodiči a sestrou z Turnova v roce 1934, to mi byly čtyři roky,“ popisoval. Fotit na svůj aparát začal o pět let později. „Je to ale už tak dávno, že si nevzpomenu, od koho byl. Od počátku jsem chtěl zachytit běžné každodenní situace trochu jiným pohledem,“ svěřil se. To se mu podařilo. Jeho fotografie ukazují nejen dobové reálie, ale také tehdejší atmosféru.
Od zrcadlovky po digitál
Svět kolem sebe zaznamenával nejprve pomocí zrcadlovek na klasický film. „Člověk si musel počkat na správné světlo, dát pozor na expozici a čas závěrky,“ připomínal různá úskalí tehdejšího fotografování. Teprve v důchodovém věku začal fotit digitálně. „Vyrazím i dnes. Naposledy jsem ale zapomněl vyměnit baterky, a tak jsem nevyfotil vůbec nic,“ směje se.
Nejznámější láska
Mezi jeho nejznámější snímky patří Milenci. „Měl jsem tenkrát jasnou představu o seriálu fotek z centra města. Oslovil jsem náhodnou dvojici mladých lidí a s jejich souhlasem vzniklo několik zajímavých záběrů,“ popsal Adolf Čejchan.
Fotky daroval muzeu
Adolf Čejchan se vyučil u firmy Fotohaus Alexander Erdman. Po škole byl zaměstnán v propagačním oddělení Severočeských tukových závodů (později Setuza) jako fotograf. Své snímky uveřejňoval v knihách, tiskovinách a účastnil se řady soutěží. V roce 1990 odešel do důchodu, postupně probíral svůj archiv a fotografie daroval muzeu.
Adolf Čejchan 90
KDE? Zrcadlové bludiště na Větruši, Ústí nad Labem
KDY? denně od 9.00 do 17.00, do 30. dubna
ZA KOLIK? 10 Kč