Helga (45) nesměla žít s rodiči: Teď jí stát zaplatí tučné odškodné! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 9. prosince 2023

Svátek slaví Vratislav, zítra Julie

Helga (45) nesměla žít s rodiči: Teď jí stát zaplatí tučné odškodné!

S dcerou.
S dcerou. (Foto Aha! – Helena Lacinová, archiv Johanny Helgy Scharsmied)

Boj s úředním šimlem konečně vyhrála Johanna Helga Scharsmied (45). Stát jí nyní vyplatil odškodné 1,2 milionu korun za 45 let starou křivdu kvůli nezákonné adopci v roce 1975!

Johanna Helga Scharsmied se narodila v roce 1974 a byla adoptovaná v roce 1975. Její česká máma souhlas s adopcí nikdy nepodepsala a otec, Němec žijící v Česku, dokonce ani nevěděl o jejím narození.

Neměla kde bydlet
„Matka jen v době porodu řekla, že nemá kde s miminem bydlet, a nechala mě v porodnici. V prvním rodném listě jsem měla vyplněno »otec neznámý«,“ zavzpomínala hořce Helga s tím, že druhý rodný list jí matrika vystavila po roce, ale to už ji měli v péči adoptivní rodiče. U pěstounů neměla podle svých slov pěkné dětství a s biologickými rodiči se Helga setkala až po 38 letech. Matka brzy poté zemřela, s biologickým tátou se jí však podařilo vytvořit si hezký vztah.

Nový zákon
Paní Helga v roce 2014 přispěla ke vzniku paragrafu, který umožňuje zrušení adopce. Do té doby byla nezrušitelná. A v roce 2015 v právní bitvě dosáhla přelomového rozsudku u Okresního soudu v Karlových Varech, který zneplatnil adopci z roku 1975. Posléze si zařídila změnu křestního jména i příjmení.

Žije ve Španělsku
„Sedmiletý boj o zrušení adopce a pak o odškodné se podepsal na mém zdraví. Mám psychosomatické problémy. Potíže s dýcháním, nos po několika operacích, ztratila jsem čich,“ popsala Aha! Johanna Helga Scharsmied. S nejmladší dcerou Johankou (12) a partnerem Petrem (50) nyní v obytném autě bivakují ve Španělsku. Dceru vyučuje v rámci domácí výuky. „U moře to prospívá nejen mně,“ řekla.

Vítězství se nedožil
Helgu mrzí, že se satisfakce nedožil její biologický otec Helmut (†70), který zemřel před třemi lety a jemuž stát přiřkl odškodné 300 tisíc korun za to, že nemohl žít se svojí dcerou, když byla dítě. Žádné jiné děti neměl.

Víte že...
...paní Helga o svém životě a potížích s úřady napsala dvě knihy? První Už nejsem tvá dcera a druhou Děti systému.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.