Aha! zjistilo, kolik chce důchodový systém od živnostníků! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. dubna 2024

Svátek slaví Marek, zítra Oto

Aha! zjistilo, kolik chce důchodový systém od živnostníků!

Jana Maláčová
Jana Maláčová (Repro ČT)

Nepěkné vyhlídky do budoucna zřejmě čekají statisíce živnostníků. Pokud chtějí penzi aspoň na stejné úrovni, na kterou dosáhne »běžný« zaměstnanec, tedy 10,5 tisíce korun, musí většina OSVČ přihodit do systému měsíčně zhruba patnáct stovek. Jenže to – jak zjistil deník Aha! – by pro většinu živnostníků bylo neúnosné…

Minimální důchod, tak jak s ním počítá reforma ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (38, ČSSD), má dělat aspoň 10 500 korun. Platí pro každého, kdo dosáhl důchodového věku a alespoň 35 let platil pojištění „Tvrdím, že každý, kdo celý život dře, ať jsou to živnostníci nebo zaměstnanci, zaslouží si spravedlivý důchod. A udělám vše pro to, aby tomu tak bylo,“ řekla deníku Aha! šéfka MPSV.

Minimum? 4 tisíce!

Jenže Maláčová už zároveň několik dní OSVČ varuje, že na stará kolena mohou balancovat nad propastí chudoby. To v případě, že by živnostníci odváděli jen minimální zálohy na sociálním pojištění, které pro letošek činí přes 2,5 tisíce, a které podle ministryně platí dvě třetiny z nich. „Kdyby po celý život odváděli jen to minimum, tak jejich důchod bude zhruba 8400 korun. Což se asi shodneme, že moc není,“ přibližuje ministryně. OSVČ by tedy hrozilo, že budou mít o 2100 korun méně, než její reforma garantuje. Přitom už 10,5 tisíce se považuje za částku pod hranicí chudoby. O kolik by se tedy živnostníci měli zlepšit? „Chtěli bychom, aby to bylo tolik, co u zaměstnanců, tedy 4 tisíce korun,“ upřesnila Maláčová, která chce v létě svou reformu předložit na vládě.

Víte, že...

...v Česku je zhruba milion aktivních OSVČ, z toho zhruba 600 tisíc má živnost jako hlavní výdělečnou činnost? 

Ptali jsme se Zdeňka Tomíčka, místopředsedy Asociace malých a středních podniků:

Je pro OSVČ navýšení odvodů únosné?

„Toto se mi těžko posuzuje, vždy to bude záležet případ od případu. Důležité je si však uvědomit, že každý segment obyvatelstva svou aktivitou a penězi přispívá k tomu, aby se u nás dobře žilo, a za to jim ve stáří náleží důchod a nikoli chudoba. Nelze chtít, aby všichni jen plnili státní pokladnu. Stát by se měl raději soustředit na zeštíhlení svého robustního státního aparátu a jeho výdajů, tam se rezervy najdou.“

Může reforma Maláčové narazit u Ústavního soudu, pokud by všem negarantovala stejnou penzi?

„Nedosažení na žádný pilíř důchodu by bylo bezprecedentní podkopání důvěry velké skupiny lidí ve stát a jeho instituce. Uvědomme si, že řada OSVČ sama vytváří pracovní místa, zaměstnává lidi, ale zejména je velmi důležitá pro obsluhu regionů a segmentů trhu, které nejsou pro velké firmy nijak zajímavé. Jsou to všichni ti opraváři, truhláři, elektrikáři, instalatéři, ale i provozovatelé malých koloniálů na vsi apod. Nejdůležitější ale je, že je to skupina obyvatel, která se o sebe a často své rodiny i celoživotně stará sama a po státu prakticky nic nechce; to je pro stát obrovskou devizou.“

Anketa mezi živnostníky:

1) Přijde vám v pořádku, že podle ministryně Maláčové a její plánované reformy mají mít všichni zaměstnanci garantovaný minimální důchod 10 500 Kč, ale živnostníci ne, pokud tedy nebudou odvádět do systému více?

2) K důchodům 10 500 Kč jsou nutné podle Maláčové měsíční odvody ve výši 4000 Kč. Zvládnete to? A je to fér?

Petr Kročil (60), obchodní činnost, Karviná:

1) „Pokud mám já zaplatit sociální a zdravotní za zaměstnance, a měl jsem jich i 18, ušetřil jsem ty výdaje státu. Starám se jen o sebe od roku 1992, od státu jsem nikdy nic nedostal. Živnostníky asi chtějí poslat na žebračenku. Je to nespravedlnost. Je něco víc zaměstnanec, než živnostník?“ 2) „Jasně, podle paní ministryně si asi dám ty peníze do nákladů. Ale to potom nebudu mít co žrát. Je to celé na hlavu. Kde jsou náklady, energie. To ji nezajímá. Domluvte mi s ní setkání, já jí to osobně vysvětlím, nebude mít protiargumenty. Je to nefér. Nezvládnu to.“

Ivo Kosina (51), obchodník a sportovní trenér, Olomouc:

1) „Garantovaný minimální důchod za skutečně odvedenou práci je v pořádku. Živnostníci, na první pohled na dávkách neodvádějí tolik peněz jako zaměstnanci, zase nečerpají dovolené či nemocenské. Takže tomu státu zase přispívají jiným způsobem. Proto by měli mít v čerpání důchodů stejné podmínky. 2) „V kontextu odpovědi na první otázku na druhou otázku odpovídám, že to fér není.“

Markéta Valtrová (39), účetní, Praha:

1) „Ne, protože živnostníci po státu či zaměstnavateli nic nechtějí. Nikdo jim nezaplatí dobu strávenou na dovolené, a když jsou nemocní a neplatí si nad rámec zdravotního a sociálního pojištění ještě nemocenské pojištění, nedostanou nemocenskou. Pokud nemají zakázky, které si musí sami obstarat, nebo jim zákazníci neplatí a šli by na pracovní úřad, nedostanou také nic. Navíc za zaměstnance odvádí část pojištění - tu větší – zaměstnavatel. A to jsou také OSVČ! 2) „Jako minimální měsíční zálohu určitě ne a záleží také na výši příjmů v daném roce. Paní Maláčová evidentně nikdy nepracovala ani nepodnikala a informace nevím, kde získává.

Jana Rybová (48), prodejkyně potravin, Hodonín

1) „Návrh mi přijde nespravedlivý. V naší zemi má živnostník nárok jen platit. Nedostane od státu nic, ani když chce mít dovolenou. Naopak, zase musí někomu zaplatit, aby pracoval za něj.“ 2) „Není to fér. Za svého zaměstnance odvádím státu už teď více peněz na sociální, důchodové a zdravotní pojištění, než on sám. A to nemám žádnou ze zaměstnaneckých výhod. Takže návrh považuji za nespravedlivý.“

Blanka Kozáková (49), OSVČ v administrativě, Hodonín

1) „Nepřipadá mi to v pořádku, nejde jen o odvody sociálního pojištění, živnostník má spoustu dalších jiných povinných výdajů souvisejících s provozováním své činnosti, které zaměstnanec nemá. Navíc tady není žádná podpora OSVČ nebo je jen minimální.“ 2) „Výdaj 4000 korun budu muset zvládnout. Zbývá mi něco jiného? Fér mi to ale nepřipadá určitě!“

Klára Sovová (33), kadeřnice, Ústí nad Labem

1) „To rozhodně není v pořádku, nechápu, proč nám drobným podnikatelům pořád stát hází klacky pod nohy.“ 2) „Už teď platím hodně, na to bych neměla. To můžu rovnou někam do fabriky, mít nemocenskou, dovolenou a chodit domů s čistou hlavou. To zase vymyslel někdo, kdo nikdy nepracoval rukama na vlastní triko.“

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.