Bavorští přenašeči šíří nákazu: Koronavirus přiletěl i na Kanáry | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 3. října 2023

Svátek slaví Bohumil, zítra František

Bavorští přenašeči šíří nákazu: Koronavirus přiletěl i na Kanáry

Karanténa na Kanárech.
Karanténa na Kanárech. (Foto Reuters)

V Číně už napočítali na dvanáct tisíc nakažených novým koronavirem (a nejméně 259 mrtvých). Několik evropských zemí zatím hlásí jednotky případů. V Německu je ohniskem firma s globálními styky.

Zatím všechny německé případy souvisí s firmou Webasto, dodávající součásti automobilů. Minulý týden tu byla na školení jejich čínská kolegyně. Až na zpáteční cestě 23. ledna jí začalo být zle. Vyšlo najevo, že před cestou do Evropy za ní přijeli rodiče z Wu-chanu, odkud se nákaza šíří. Mezitím stihla nakazit pět německých kolegů a jednoho čínského, s nimiž intenzivně pracovala. Do zítřka je centrála zavřená, pracuje se z domova. Přesto opatření nestihla plně zafungovat. Jeden zaměstnanec nakazil své dítě a další může i za první případ koronaviru ve Španělsku. Na Kanárských ostrovech onemocněl německý turista, jenž byl ve styku s jedním z nakažených. V karanténě skončili i čtyři jeho spolucestující. Vesměs mají nemocní jen lehké příznaky. A na dva týdny v izolaci je i liberecká zaměstnankyně firmy. Nedávno se v bavorské centrále setkala s některým z nakažených. U Češky test nic neprokázal, i tak jsou teď v liberecké pobočce ostražití. „I zaměstnanci, kteří nepatří do rizikové skupiny, často hlásí, že je odmítají některé obchody či instituce, sotva vyjde najevo, že pracují pro Webasto,“ popsal bavorskou paniku ředitel firmy Holger Engelmann.

Česká evakuace
Dnes má z Wu- -chanu přiletět pět Čechů a dva Slováci na palubě francouzského letadla. V Bruselu je večer vyzvedává český vládní speciál, v Praze pak Češi zamíří do dvoutýdenní karantény do Nemocnice na Bulovce. „Moc děkuju vládě a ambasádě za snahu,“ zveřejnil na Instagramu student softwarového inženýrství Daniel. „Děkuji i panu Babišovi, že mě v tom nenechal a zařídil mi pobyt v české nemocnici. Doufám, že mě nechá se s ním po karanténě vyfotit.“

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.