Vánoce seniorů: Jak prožít svátky bez smutku a slz?! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 27. dubna 2024

Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav

Vánoce seniorů: Jak prožít svátky bez smutku a slz?!

Někteří senioři mohou mít z vánočních svátků noční můry, že zůstanou sami.
Někteří senioři mohou mít z vánočních svátků noční můry, že zůstanou sami. (Foto Aha! – J. Čada, M. Charbulák, M. I. Volf, krajští zpravodajové Aha!, Profimedia.cz ara)

„Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé!“ Pro půl milionu osaměle žijících seniorů jsou ale nejkrásnější svátky spíš strašákem. Jak je přežít bez úhony, to si budete moci přečíst v třídílném seriálu Aha!. A hned 1. díl přináší postřehy ženy, která má v tomto ohledu bohaté zkušenosti – Jany Prajznerové (38), která dlouhá léta pracovala v domově důchodců a založila i stránku www.peceosverodice.cz.

Prožívají senioři osamělost o Vánocích intenzivněji, nebo už jsou většinou na samotu zvyklí?
„Podle mých zkušeností snáší senioři o svátcích samotu hůře. Je to období, kdy intenzivněji myslí na ty, co už odešli. Někdy se i více stahují do sebe a do svých vzpomínek.“

Je nějaký rozdíl mezi těmi, co jsou doma, a těmi, kteří jsou v domově důchodců?

„Hodně záleží na tom, jaké je to doma. Pokud senior žije sám a na svátky zůstává sám ve svém bytě a rodina přijde jen na návštěvu, má rozhodně více společenské interakce v domově pro seniory. Většinou tu probíhají vánoční programy a různá vystoupení, lidé se více scházejí a atmosféra je sváteční.“

Touží vůbec tito lidé po tom, aby si je na svátky vzali příbuzní k sobě?
„V domově pro seniory jsem se setkávala s tím, že někteří nechtěli na svátky odjíždět k příbuzným, nebo alespoň ne na noc. Příbuzné to často zaskočilo a nechápali to, nebo se dokonce cítili uražení.“

Ale proč nechtěli jet za rodinou?
„Všichni máme své stereotypy a zvyky a čím jsme starší, tím těžší je pro nás přizpůsobovat se něčemu jinému, cizímu prostředí a ostatním lidem. Senioři prostě chtějí jít spát do své postele a zajít si na svůj záchod. Mají také často pocit, že by byli na obtíž, nebo mají strach z inkontinence či z toho, jak v noci budou chodit na toaletu. V domově se často cítili už tak doma, že byli raději, když je příbuzní navštívili tam nebo je vzali k sobě jen na pár hodin. Někteří senioři mi dokonce říkali, že chtějí být na Štědrý večer sami a vzpomínat na své milované zemřelé.“

Jak zjistit, jestli ten člověk chce odjet, nebo ne?
„Je určitě fajn to alespoň zkusit a svého rodiče či prarodiče se zeptat, zda chce na svátky k vám. Uvidí, že máte zájem, a i když odmítne, bude mít radost, že o něho stojíte.“

Pokud souhlasí, jak dlouhou návštěvu plánovat? Má to smysl i jen na pár hodin, nebo je třeba několik dní?
„To je velmi individuální a záleží to i na tom, kolik máte doma pro svého příbuzného prostoru, zda může mít nějaké soukromí apod. Určitě to má smysl i na pár hodin, pokud s tím senior souhlasí.“

A co když nemohu přijet přímo o Štědrém dnu?
„Pokud svého rodiče či prarodiče z časových důvodů nemůžete navštívit přímo na Štědrý den, alespoň mu v tento den zavolejte a navštivte jej v dalším svátku vánočním. Pokud je v domově, nenoste mu moc jídla nebo cukroví, stačí trocha na ochutnání. V domově je jídla dost a senioři se pak buď přejedí a je jim špatně, nebo si jídlo nechávají na později, až se zkazí, a aby to nevyhodili, snědí to i tak a je jim zase zle. Vím ale, že snad každý senior v domově se velmi těší na návštěvu svých příbuzných, a na Vánoce obzvlášť.“

Pokud jde o vaše zkušenosti z domova důchodců, překvapilo vás v tomto ohledu něco?
„Nejvíce mě překvapilo to, že velká většina seniorů zůstávala na svátky v domově a k příbuzným neodjížděla ani na krátkou návštěvu.“

Mnozí lidé se třeba bojí, že příbuznému už neslouží paměť a je s ním těžká řeč či pořízení. Jak se mají zachovat?
„Pro seniory s vyšším stupněm demence je obecně lepší zůstat tam, kde bydlí. Většina z nich už cestování špatně snáší. Pokud za ním přijedou příbuzní, je vhodná spíše kratší návštěva. Lidé trpící demencí se rychle unaví a nedokážou se dlouho soustředit. Je lepší návštěvy rozdělit, přijít raději na etapy a vždy v menším počtu. Senior s demencí už není schopen sledovat konverzaci ve více lidech.“

S čím by určitě měli příbuzní počítat, pokud si osamělého seniora vezmou na svátky k sobě?
„Pokud svého příbuzného zvete k sobě domů, ať již na pár hodin, nebo přes noc, nezapomeňte na jeho léky a na pomůcky, které potřebuje. Berete-li si ho z domova seniorů, zeptejte se pečovatelek, jak se o něho doma co nejlépe postarat, obzvláště pokud k vám jezdí pouze jednou za rok. V péči o něj se toho mohlo mnoho změnit. Domluvte se předem na tom, kdy ho budete odvážet a kdy se vrátí, a připomeňte odhlášení stravy.“

Mohou staršímu příbuznému nějak zpříjemnit Vánoce i v případě, že si ho nelze vzít domů či on sám nechce – a to jak v domově, tak u něj doma?
„Můžete mu pomoct s vánoční výzdobou jeho pokoje či bytu. Můžete mu donést třeba malý, již nazdobený umělý vánoční stromeček, a to i do domova pro seniory, pokud na něj má v pokoji prostor. Ale pozor, v domovech bývá z bezpečnostních důvodů přísný zákaz zapalování svíček. Takže mu můžete přinést třeba svíčku elektrickou, která mu tu pravou alespoň částečně nahradí. Dá se sehnat i vánoční věnec s LED svíčkami.“

Čím naopak potěšit seniora? Dárek pro toho, kdo žije sám nebo v domově, bývá tvrdým oříškem... „
Je to samozřejmě individuální a záleží na každém seniorovi, jeho zájmech a potřebách. Pokud má svůj koníček, kterému se věnuje, bývá jednoduché mu dárek koupit. Často se stává, že senioři darované oblečení a kosmetiku schovají hluboko do skříně s tím, že to jejich je ještě dobré, a to nové si nechají na později. Na později, které nikdy nepřijde. Z mých zkušeností většina seniorů, a především žen, ocení jakýkoliv dárek s fotografií svých blízkých. Snad všichni senioři v domově mi vždy po příchodu do jejich bytu nejdříve ukazovali takové fotografie a chlubili se kalendáři se slovy ‚to mi nechali udělat mladí‘.“

ANKETA
1. BUDETE TRÁVIT VÁNOCE SAMI, ČI S RODINOU?
2. JAKÉ DÁRKY KUPUJETE PRO BLÍZKÉ?
3. CO BYSTE SI PŘÁLI DOSTAT VY?

Václav Fiedler (83), bývalý vedoucí spedice, Ostrava-Poruba
1. „Bydlím sám, protože o mou nechodící ženu se stará dcera. Já ale bydlím poblíž, na Štědrý den budu u nich, takže ho strávíme spolu.“
2. „Měl jsem možnost pracovat pro spediční službu v Německu, vozil jsem si odtamtud západní zboží, parfémy, desky a cédéčka, věci, které se u nás nedaly sehnat. Dodnes toho mám docela hodně. Na Vánoce něco vyberu, zabalím do správného papíru a obdaruju blízkou rodinu.“
3. „Já už nic nepotřebuji. Chci hlavně klid a zdraví. Prodělal jsem rakovinu prostaty, ale už jsem zdráv. Pokud mě někdo nahoře slyší, tak mu děkuji a přeji si, aby mi zdraví sloužilo.“

Irena Kynclová (84), bývalá vrchní sestra v porodnici, Jihlava
1. „Vánoce, konkrétně Štědrý den, trávím tradičně u své dcery společně s vnuky.“
2. „Nekupuji dárky, dávám vnoučatům peníze, ať si každý koupí, co chce.“
3. „Co si přeji já? Vůbec nic, všeho mám dost, snad jen zdraví.“

Helena Soukupová (76), bývalá vedoucí mistrová, Tábor
1. „Vánoce budu trávit se svým synem. Pracuje v Praze, ale na víkendy jezdí domů. Druhý syn žije s rodinou v Teplicích. Manžel mi umřel a já zůstala sama. Teď léčím svého těžce nemocného pejska Bobáka. Má rakovinu, ale věřím, že tu ještě nějaký čas se mnou bude.“
2. „Synovi kupuji k Vánocům každý rok to samé, a sice pěkné pyžamo. To se mu vždycky hodí, dále pak třeba spodní prádlo. Dávám totiž přednost praktickým dárkům.“
3. „Já bych si přála, abych měla zdravého psa. Mám ho jako dítě. Přes týden jsme jenom spolu. Jinak nic nepotřebuji. Snad jen to, aby byly vztahy v rodině v pořádku a všichni byli v pohodě.“

Helena Grinzlová (72), bývalá kuchařka, Ústí nad Labem
1. „Vánoce budu trávit u dcery a její rodiny. Bude nás celkem šest.“
2. „Kupuji spíš praktické dárky. Letos dostanou mladí ode mě zájezd do Itálie.“
3. „Už jsem dostala kamna, jinak nic nepotřebuji. Hlavně to zdraví.“

Miroslava Husková (69), bývalá prodavačka, Vizovice
1. „Vánoce budu trávit na chatě ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku s celou rodinou – manželem, synem, dcerou a jejich polovičkami a třemi vnoučaty, kterým jsou tři roky a sedm a šestnáct let.“
2. „Dětem dám hračky – buldozer, panenku, sportovní dres na fotbal. Chlapům hole na nordic walking a poukaz na masáž. Dceři a nevěstě přírodní kosmetiku.“ 3. „Přeju si hlavně zdraví, protože se s problémy potýkám od 30 let. Největší dárek pro mě bude, když se sejdeme celá rodina. Ale jinak by mi Ježíšek mohl přinést tenisky do tělocvičny.“

František Brichta (67), bývalý řidič autobusu a kamionu, Jirkov
1. „Vánoce letos budu s manželkou trávit u syna. S nevěstou nás pozvali, abychom si Vánoce užili, že tentokrát budou hostit oni. Pozval i dceru s rodinou, takže nás bude u vánočního stolu dohromady zhruba třináct. To mám rád, když je rodina pohromadě.“
2. „Dárky rodině kupujeme s manželkou, kdo si co přeje. Dospělým a starším vnoučatům dáváme spíš jen peníze. Mladším samozřejmě hračky. Manželka si zpravidla přeje její oblíbený parfém.“
3. „Já si přeji pohodu, klid a zdraví. Abychom se scházeli pohromadě co nejdéle. Jiná přání nemám.“

Michal Žiga (72), bývalý stavební dělník, Hradec Králové
1. „Vánoce budu trávit jako obvykle doma s manželkou a také k nám přijedou na návštěvu dcery s rodinami.“
2. „V posledních letech dávám blízkým pod stromeček hlavně peníze a k tomu nějakou drobnost. Nerad bych koupil něco, co se nebude líbit, a i vzhledem ke stáří se vyhýbám dlouhému chození po obchodech. Ty davy lidí jsou hrozné.“
3. „V mém věku si přeju hlavně to zdraví a teplé ponožky.“

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.