Unikátní průzkum: Pro Slováky jsou Češi boháči! Aha!: Opravdu si tak připadáte? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 26. dubna 2024

Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav

Unikátní průzkum: Pro Slováky jsou Češi boháči! Aha!: Opravdu si tak připadáte?

Ilustrační foto
Ilustrační foto (profimedia)

Aspoň na jedno prvenství můžeme být hrdí. Češi totiž zůstávají nejbohatší ze zemí bývalého východního bloku. A oproti loňsku jsme si polepšili o jednu příčku na 25. místo ze srovnávaných 53 zemí. Na jednoho Čecha připadá majetek přes 430 tisíc!

Ze studie největší pojišťovny světa Allianz, která porovnávala stav ve více než půlstovce států, vyplývá, že oproti loňsku vzrostlo bohatství Čechů o 4,4 procenta. To ve vyspělých a rozvojových zemích se zmenšilo o 0,1 procenta. V objemu čistých finančních aktiv, která pojišťovna spočítala tím, že zahrnula veškerý movitý a nemovitý majetek průměrného občana a odečetla dluhy, si Češi polepšili oproti roku 2017 z 26. místa jednoho našince? 433 053 korun! I v žebříčku hrubých aktiv, tedy se zahrnutím veškerého majetku včetně toho, na který jsme si půjčili, jsme poskočili hned o dva stupně z 28. na 26. místo.

Málo na důchody

Mindrák z nás dle žebříčku (viz tabulka) můžou mít i »bratia« Slováci. A kromě toho, že studie hodnotí globální ekonomiku negativně, můžeme být v klidu. Tedy až na to, že si podle ní málo spoříme na penze. A i míra zadlužení českých domácností je vyšší. Loni činila 34,6 procent, což je o mnoho víc než v zemích východní Evropy. Tam je průměr 23,6 procenta. Jsme ale skoro o polovinu méně zadlužení než západní Evropa.

Slováci jako chudáci

U »bratrů« Slováků bylo průměrné bohatství asi 2,7 krát menší než u nás. Umístili se až na 40. příčce se jměním přes 161 tisíc korun na hlavu. Kromě toho je ještě trápí vysoká zadluženost. Finanční závazky slovenských domácností totiž jako jediné ve východní Evropě převyšují úspory. Češi jsou na tom tedy s bohatstvím třikrát lépe. Ale zase třikrát hůř než sousedi Němci, kde každému patří skoro 1,4 milionu Kč. „Čím je Čechovi majetkově Němec, tím zhruba je Čech zase Slovákovi. A to navzdory tomu, že Slovák už deset let platí eurem. Vlastně se jeho majetkové zaostávání za Čechem za dobu, po kterou platí eurem, ještě prohloubilo. Euro není automat na bohatnutí,“ okomentoval studii pro Blesk ekonom ze společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda

Ekonom Štěpán Křeček pro Aha! Máme se lépe, cítíme to všichni

Pocítí vůbec průměrný Čech, že se má rok od roku lépe? Anebo nás klamestatistika?

„Určitě pocítí. Rostou mzdy, rostou důchody a majetek, který má. Sice roste cena nemovitostí, ale tím pádem má jeho majetek vyšší hodnotu.“

Podle studie ostatní státy pomalu chudnou. Může to nastat i u nás?

„Češi mají tu výhodu, že každá generace se má lépe než ta předchozí. To ale není vůbec obvyklé. Například lidé v Japonsku dlouhodobě chudnou a to vede k deziluzi společnosti. Naštěstí tento problém zatím nemáme.“

To je dobře. Kvůli čemu bychom ale mohli začít chudnout?

„Česko je považováno za montovnu. Nevytváří se tady konečný produkt ani neprodává a je jasné, že na konečném výrobku je největší marže. Pokud se zdejší firmy nezačnou orientovat na vývoj a výrobu technologií, tak budeme mít problém. To je také důsledek toho, proč máme tak nízké mzdy oproti západní Evropě. Naše firmy jsou totiž často jen subdodavatelé.“

Jak se to dá změnit?

„Problém je i v českém školství. Několik let se řeší, jestli se bude povinně maturovat z matematiky a neřeší se třebato, že v analytickém myšlení čeští žáci ve srovnání dlouhodobě padají na nižší příčky.“

Dá se také říci, že se v Česku rozevírají sociální nůžky tak prudce, že v Česku mizí střední třída?

„Podle toho, jak ji definujeme. Dřív se za ni dal považovat, policista, učitel, zdravotní sestra a další podobné pozice. Aby si rodina v dnešní době mohla dovolit rodinný dům například s dvěma auty, tak by měla mít příjem kolem 80 tisíc. A toho dosahuje opravdu málo rodin. Proto teď přistupují ke kompromisům. Například učitelé nebydlí v rodinných domech, ale třeba v paneláku, protože nákup nového bydlení si mohou dovolit jen někteří. Pokud to budeme definovat tak, tak opravdu střední třída mizí.“
(Křeček je hlavní ekonom BH Securities)

Tabulku najdete v tištěné verzi Aha!

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.