Rádce Aha! Mazlení se psem pomáhá lidskému zdraví: Proti stresu, vysokému tlaku...

Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe. To je jeden z mnoha citátů o lásce psa k člověku. Pes ale není jen nejlepší přítel, ale i skvělý terapeut. A právě důležitost dlouhotrvajícího pouta mezi člověkem a psem připomíná zítřejší den!
Jak vnímají mazlení psi?
U každého psa je to sice individuální záležitost, ale podle signálů, které vysílá, lze vysledovat, zda se mu mazlení líbí a v jaké míře. To, jakým způsobem mazlit svého psa, musí vědět každý správný páníček.
• Objetí
Objetí je sice pro člověka přirozené, ale pro psy to normální není, neobjímají se. Některým psům to může být příjemné, jiní se mohou cítit ohroženi. Objetí jim totiž znesnadňuje možnost úniku. A jak zjistíte, že si to váš pes užívá? Pokud je napnutý, odtahuje od vás hlavu, má uši stažené, působí nervózně a olizuje se, pak to může znamenat, že mu je objetí nepříjemné.
• Hlazení
Která část těla chlupáče je pro hlazení nejlepší? To je samozřejmě také individuální. Hlazení po hlavě či čumáku se ale každému psovi líbit nemusí, často ho mazlíčci tolerují od lidí, které znají a kterým důvěřují. Cizí ruku nad hlavou ale mohou považovat za hrozbu, takže příjemnější jim je, když je hladíte po zádech, hrudi a na boku.
Kdo to vymyslel?
Den objímání psů vytvořila americká psí expertka Ami Mooreová. Chtěla tím pobídnout pejskaře, aby se víc soustředili na zdraví, bezpečnost a štěstí svých čtyřnohých chlupáčů, protože si to za svou loajálnost zaslouží. Mimo jiné také chtěla, aby byla Amerika po vzoru Evropy vstřícnější k psům a aby mohli mazlíčci doprovázet své pány na vícero veřejných míst, jako jsou kavárny, restaurace, obchody nebo taxíky. Den objímání psů stanovila na druhou zářijovou neděli.